Leadership and One Minute Manager - Ken Blanchard et al. - 2013

Historie této knihy sahá do konce šedesátých let dvacátého století, kdy Ken Blanchard a Paul Hersley vytvořili teorii tzv. situačního leadershipu. V osmdesátých a devadesátých letech pak tato koncepce ve vzdělávání a tréninku manažerů pro leadership s přehledem dominovala. Přestože od té doby uběhlo již mnoho let, situační vedení není, jak nasvědčuje poměrně čerstvé vydání této knihy a na toto téma stále probíhající manažerské kurzy, mrtvé. Přičítám to nikoliv tomu, že situační vedení je prověřenou koncepcí zvyšující šanci na organizační úspěch, ale tomu, že je přitažlivě jednoduché; takový "leadership" se dá s přehledem zvládnout za jediný den. Třeba s pomocí knihy, kterou právě recenzuji.

Kniha je alegorickým příběhem o tom, jak začínající majitelka firmy, vystresovaná a nestíhající, navštíví pohodového, a při tom extrémně výkonného minutového manažera, aby jí zasvětil do tajemství toho, jak to dělá, že mu to tak jde. Minutový manažer, jak jinak, jí na praktických situacích provádí krok za krokem celou koncepcí Situational Leadership® II (z roku 1985). Ani snad nemusím dodávat, že příběh končí šťastně: majitelka se stává situačním lídrem, a její byznys a majetek se rozrůstá do ohromných rozměrů, její rodina vzkvétá, a žije šťastným, uspokojivým a harmonickým životem.

Minutový manažer doporučuje různá manažerské chování pro čtyři různé, teorií definované, situace, kterou jsou v podstatě ekvivalentní čtyřem definovaným úrovním rozvoje člověka vzhledem k jeho schopnosti (nízká vs vysoká) a motivaci (nízká vs vysoká) se vypořádat s konkrétním stanoveným cílem. Pod vedením se tak rozumí deterministická reakce na předpokládanou suksesivní progresi jedince od nižší do vyšší úrovně (v rámci daného cíle).

Nechci zde rozebírat koncepci situačního vedení, to jsem již udělal v článku Situační vedení. Přesto si neodpustím poznámku: teorie sice přináší model (člověka) a metody, jak jej ovládat, není to však podloženo empirickými studiemi. Například se neví nakolik je v dané situaci teorií předepsané chování efektivnější, než chování jiná.

V knize jsem nenašel nic, co bych nepochopil. Je psána extrémně srozumitelně, názorně. Tak jednoduše, až je skoro nezajímavá.

Kniha je velmi praktická, popsané situace jsou standardní a dobře pochopitelné, a doporučené způsoby, jak se s nimi vypořádat, jsou přímočaré.

Koncepce situačního leadershipu může být užitečná pro začínající lídry. Poskytne jim recept, podle kterého mohou fungovat a cítit se na bezpečnější půdě. Může jim v tom pomoci i tato kniha. Doufám, že nikdo u této koncepce nezůstane déle, než pár měsíců.

V knize se také píše, že situační vedení může být použito pro výuku dětí. Nevím, nejsou zde uvedeny vůbec žádné údaje o účinnosti tohoto přístupu; ani u dětí, ani u dospělých.

Kniha neobsahuje žádné reference, fakta, odkazy na zdroje. Je příběhem, jako je příběh Chytré Horákyně. Můžete tomu věřit, nebo také ne. Lze se jím řídit, a zkusit, zda to, co se píše, funguje, nebo ne. Já bych řekl, že se může stát, že to někdy zafunguje. Nespoléhal bych však na to.

Výsledné hodnocení

Věrohodnost
10%
Zajímavost
30%
Srozumitelnost
100%
Praktičnost
90%
Přínos pro vedení
30%
Jiné přínosy
0%

O čem vypovídají tato kritéria a jejich hodnoty?

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se