On Becoming a Leader - Warren Bennis - 2009

Warren Bennis

Kniha proslulého Warrena Bennise „On Becoming a Lídr” vyšla poprvé před dvaceti lety, v roce 1989. V té době byla považována za vynikající. Revidované vydání se objevilo na trhu v roce 2003. Bylo považováno za skvělé. Aktuální vydání 2009 doplnil Warren Bennis relativně rozsáhlým epilogem.

Začnu s ním.

V epilogu Bennis neobvykle upřímně konstatuje, že Spojené státy, za které Bennis kope celou svojí duší již celá desetiletí, a to i jako poradce čtyř amerických prezidentů, na tom nejsou vůbec dobře. Nesmyslná a na lžích založená válka v Iráku, rozvrat hospodářství, bankroty malých, středních i ohromných firem, dramatické snížení hodnoty naspořených důchodů obyvatel (2 trilióny dolarů během jednoho roku), nezaměstnanost. Frustrace je ohromná. Doslova říká:

V uplynulých desetiletích museli Američané jen málokdy čelit tak smutným důkazům toho, že jejich leadership selhal.

Za viníka této aktuální krize označuje administrativu George Bushe mladšího, konkrétně jeho samotného (podle Bennise omezeného, velmi sebejistého a s ohromnou mocí) a viceprezident Dicka Cheneyho, který, podle Bennise, v podstatě vytvořil druhý prezidentský úřad.

Přesto je Warren Bennis optimistou: s naději vzhlíží k Obamovi a věří, že velké trable povedou ke vzniku mnoha dalších opravdových lídrů.

Pokud si přečteme předmluvě ke druhému vydání „On Becoming a Lídr” z roku 2003, zjistíme, že to bylo v jiné barvě totéž: zklamání ze současného stavu (tehdy byly v Americe módní tunely jako například Enron, WorldCom, Adelphia, Global Crossing a ImClone, lži prezidenta Billa Clintona ohledně jeho vztahu s Monikou Lewinskou, těžké časy pro pracující, postupná ztráta hodnoty důchodů, další dramatická koncentrace bohatství do méně a méně rukou, atd., atd., atd.) a veliký optimismus: bude lépe. K tomu však dodává, že od roku 1993 si uvědomuje, že k tehdejšímu svému pojetí leadershipu je nutno dodat ještě něco.

Jsou to zejména následující čtyři věci, které podrobně rozebírá:

 • vytváření sdíleného smyslu,
 • autenticita, vlastní hlas,
 • integrita lídra,
 • schopnost se pohybovat v neznámém prostředí. Ač tuto schopnost Bennis nazývá adaptivitou, není to adaptivita v technickém slova smyslu. Bennis jí vysvětluje takto: zatímco dříve se stačilo pohybovat podle mapy, pro prostředí, ve kterém nyní jsme, mapa neexistuje. Jediné, co je možno použít k orientaci je kompas.

A nyní k vlastní původní knize. Její jádro obsahuje 10 oblastí, které lídr musí, podle Bennise zvládnout:

 1. Ovládnutí kontextu
 2. Základy (co mají všichni lídři společného)
 3. Znát sebe
 4. Znát svět
 5. Pracovat s instinkty
 6. Sebevyužití a seberozvoj: udeř tvrdě, zkus všechno
 7. Pohyb v chaosu
 8. Získání lidí na svoji stranu
 9. Organizace může pomoci - nebo překážet
 10. Shovívavost k budoucnosti

Bennis tyto kapitoly prokládá zkušenostmi několika vynikajících mužů a žen (lídrů) z podnikové, státní, univerzitní, kulturní, vědecké sféry i dalších oblastí, jako byli (jsou): Herb Alpert a Gil Freisen, Gloria Anderson, Anne Bryant, James Burke, Barbara Corday, Horace Deets, Robert Dockson, Richard Ferry, Betty Friedan, Alfred Gottschalk, Roger Gould, Frances Hesselbein, Shirley Hufstedler, Edward C. Johnson III, Martin Kaplan, Brooke Knapp, Mathilde Krim, Norman Lear, Michael McGee, Sydney Pollack, Jamie Raskin, Don Ritchey, Lucky Stores, Richard Schubert, John Sculley, Gloria Steinem, Clifton R. Wharton, Jr., Larry Wilson, Renn Zaphiropoulos. Těmto lidem položil Bennist několik otázek:

 • Jaké jsou podle vás nutné kvality lídra?
 • Jaké zkušenosti byly pro váš vývoj podstatnými?
 • Jaké byly ve vašem životě zásadní obraty?
 • Jakou roli hrají ve vašem životě porážky?
 • Jak se učíte?
 • Jsou nějací lidé, které obdivujete?
 • Co mohou organizace dělat pro rozvoj leadershipu?

Takže ještě jednou: každá kapitola obsahuje Bennisův výklad dané oblasti a doplněný životními zkušenosti lidí, kteří leadership praktikovali.

Tuto téměř třista stránkovou knihu jsem přečetl prakticky jedním dechem. Myšlenkově bohatá až moudrá, velmi čtivá a poutavá.

Ve skutečnosti je proces jak se stát lídrem skoro stejný, jako proces stát se integrovanou lidskou bytostí. Pro lídra, jako pro kteroukoliv integrovanou bytost, je její život její kariérou. Hovoříme-li tedy o procesu v pojetí leadershipu, je to jenom způsob jeho konkretizace.

Pověsti nelhaly: „On Becoming a Leader” patří k těm nejlepším knihám o leadershipu, které kdy byly napsány. Vřele ji doporučuji každému, kdo se vedením zabývá, nebo se zabývat hodlá.

Hodnota obsahu 5
Srozumitelnost textu 5
Odborná náročnost 1

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se