Jak v lidech vypěstovat vůdčí schopnosti - John C. Maxwell - 1995

John C. Maxwell je jednou z nejznámějších osobností ve Spojených státech v oblasti leadership. Má doktorát a pět čestných doktorátů. Je autorem více, než 30 knih, mnohé z nich jsou na seznamu povinné literatury Harvardu. V roce 1985 založil sdružení firem INJOY Group zaměstnávající více, než 200 lidí, s cílem pomáhat lidem rozvíjet jejich osobní a vůdcovský potenciál. John C. Maxwell má za sebou též více, než pětadvacetiletou zkušenosti s vedením organizací, kostelů metodistické církve. Ročně navštíví jeho přednášky zhruba 350.000 lidí.

Tato kniha navazuje na předchozí autorovu knihu „Rozvíjejte svů vůdčí schopnosti”. Autor zde vychází, stejně tak jako Stephen R. Covey ve své knize „8. návyk”, z myšlenky, že konečným posláním vůdčí osobnosti je vychovat více lídrů, ne následovníků. (To, mimochodem, kontrastuje s praxí, a která v mnoha organizacích existuje, ve které je cílem vedoucích udržet si své vůdčí postavení prostřednictvím vytváření co největšího počtu na něm závislých lidí. V případě, že tyto jakoby machiavelistické cíle nechcete, rozhodně si knihu přečtěte. )

V deseti kapitolách

  1. Vychovávám potenciální vedoucí pracovníky?
  2. Vytvářím potenciálním vedoucím vhodné prostředí?
  3. Identifikace potenciálních vedoucích pracovníků
  4. Výchova potenciálních vedoucích pracovníků
  5. Vyzbrojení potenciálních vedoucích pracovníků
  6. Rozvoj potenciálních vedoucích pracovníků
  7. Vytvoření vysněného týmu vůdčích osobností
  8. Trénování vysněného týmu vůdčích osobností
  9. Uvědomí si hodnoty, které vedoucím předal a jaké od nich získal
  10. Reprodukce generací vedoucích pracovníků

je krok za krokem uveden postup, jakým způsobem vychovat další vůdčí osobnosti. Naleznete zde množství velmi důležitých, účinných a praktických rad jak na to. Rady nejsou psány heslovitě: jsou dobře detailně rozebrány, přičemž autor též vysvětluje, proč vůbec fungují.

Při čtení knihy jsem si znovu uvědomil, jak je opravdu velmi těžké, ba skoro nemožné, se vůdčí osobností stát, pokud nemáte někoho, kdo vás na této cestě nezištně povede. (A tím nemyslím podnikového personalistu nebo psychologa.)

Kniha je napsána velice čtivě, s oživujícími příklady a historkami ze života vůdčích osobností a organizací.

Knihu „Jak v lidech vypěstovat vůdčí schopnosti” rozhodně doporučuji všem těm, kteří se vedením lidí a týmů prakticky zabývají a mají opravdový zájem vychovávat a vychovat další vůdčí osobnosti.

Hodnota obsahu
Srozumitelnost textu
Odborná náročnost

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se