Vítězná tajemství Attily, hunského vojevůdce - R. Wess - 1993

Na obálce této knihy stojí tato doporučení „...Vítězná tajemství by se neměla jenom přečíst, ale citovat všude na obchodních setkáních a seminářích ...”, „...Vítězná tajemství by měl číst povinně každý vedoucí pracovník na nejvyšší úrovni...”, „...poodhaluje organizačního génia a plánování...” a „...humorem překypující oživovací elixír...”

Můj názor na tuto knihu je poněkud jiný: kniha, která se hodí zejména pro manažery v postproduktivním věku, aby si s ní užili svá denní několikahodinová meditační cvičení v záři zapadajícího/vycházejícího slunce. Je to jakoby autor shrnul hrablem více než tři stovky (!!!) mouder, nahrubo je rozstrkal do osmnácti vzájemně nepropojených oddílů, provedl ve wordu hromadnou záměnu slov CEO -> Attila, Pracovníci -> Hunové, Konkurence -> Římané, Náčelníci -> Manažeři, podlil to irrelevantní suchou historickou omáčkou bez špetky humoru, a tak to publikoval.

Tím netvrdím, že stojí za to knihu vyhodit. Nikoliv. Když už ji máte, nechte si ji. Publikovaná moudra jsou velmi rozumná moudra. Použít je pro praktický život organizace je však něco jiného - a v tom mohl autor manažerům ušetřit hodně práce. Tím, že by moudra strukturoval do něčeho, co má k praktickému životu organizace nějaký vztah. Tím, že by neprovedl záměnu slov. Tím, že by vyhodil pasáže, nemající vztah k vlastní problematice řízení organizací.

Abych nebyl přehnaně kritický: opravdu stojí za to si přečíst první dvě myšlenkově souvislé stránky ze sedmistránkového úvodu, na kterých autor představuje vpravdě neutěšený aktuální stav, nebo spíše morální rozvrat a krizi, současného podnikání v amerických podmínkách. (Zbytek úvodu je vysvětlení terminologie a analogií v knize použitých).

Kniha je vhodná pro ty manažery, kteří zrovna nemají co dělat a hledají, čím by se intelektuálně zabavili.

Hodnota obsahu
Srozumitelnost textu
Odborná náročnost

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se