Get the life You Want - Richard Bandler - 2008

Tato kniha se dá zařadit do kategorie tzv. self-help literatury. Slibuje, ostatně jako většina takových podobných knih, rychlou a trvalou změnu v celé řadě oblastí. Například jak se vypořádat

  • se svými starými traumaty, nebo novými psychickými újmami,
  • s omezujícím postojem k sobě samému, který nám vštípilo okolí (děti ve školce, rodiče, spolužáci, spolupracovníci, nadřízení, ...)
  • se svými obavami, strachy, fóbiemi,
  • s návyky, a zlozvyky, které nechceme,
  • se špatnými rozhodnutími, které jsme učinili (a můrami, které z toho máme),
  • se zlepšením vztahů k druhým lidem,
  • s návyky, které neděláme a chtěli bychom dělat (například pravidelné cvičení),
  • atd., atd.

Jsou to věci, doufám, že souhlasíte, které by měl zvládnout každý člověk, kterému na sobě záleží. Asi to však není úplně běžné, protože jsou to věci, které tvoří velkou část toho, čím se živí terapeuti. A jejichž počet utěšeně narůstá.

Je proto poněkud kuriózní, že autor slibuje, že to, co v této knize nabízí, zvládne (skoro) každý, a to během chvilky.

Každý alespoň trochu soudný a racionálně uvažující člověk by měl takovou knihu zahodit do smetí. Dopustil by se velikého omylu.

Richard Bandlet není totiž jen tak někdo. Má za sebou reálné výsledky dosažené v posledních zhruba třiceti letech u desítek tisíc lidí. O tom, že je spoluzakladatelem neurolingvistického programování (NLP), asi darmo mluvit.

Ač se v samotné publikaci se Bandler koncentruje zejména na techniku práce s tzv. submodalitami, kterou řadí do uvědomělé práce s fungováním nevědomé mysli, a na jejímž výzkumu a vývoji se podílel, jen zcela slepý člověk by odmítl připustit zcela evidentní fakta.

Kniha sama neobsahuje mnoho teorie. To proto, že není příliš o čem mluvit. Na pochopení principu toho, proč a jak to funguje, je to velmi snadné. Je to i velmi snadno zapamatovatelné. Kniha se spíše věnuje vlastní technice. Krok po kroku, bod po bodu, jí čtenáře provádí při jejích aplikacích na nejrůznější oblasti.

Musím říci, že jsem mimořádně skeptickým ke slovům "rychlý a účinný". Musím říci, že bych této knize a prezentované technice velmi pravděpodobně nevěřil. Kdybych si tuto techniku před deseti lety osobně neodzkoušel nedosáhl překvapivě rychlého požadovaného výsledku, a kdybych jí až do současnosti s úspěchem průběžně nepoužíval pro celou řady výzev, se kterými jsem se v manažerské profesi, leadership koučovací praxi, v rodinném i osobním životě potkal a stále potkávám. A zdaleka to nebyly a nejsou jenom výzvy, které jsou v recenzované Bandlerově knize explicitně uvedené.

Tato kniha o dvě stě třiceti stranách představuje to nejlepší, co jsem na téma submodalit a práce s nimi kdy četl, slyšel a viděl. Jasná, srozumitelná, názorná, praktická. Totéž se týká i několika dalších technik, které jsou v knize uvedeny.

V podstatě jediné, co bych ještě doporučil, je provádět tuto techniku na sobě ve stavu koncentrované meditace.

Knihu vřele doporučuji všem těm, kteří potřebují nějaký nástroj, techniku, jak zkvalitnit nebo zlepšit svůj život, nebo zlepšit či zkvalitnit výsledky, kterých v tom, co dělají, dosahují. Zároveň jí doporučuji i profesionálním terapeutům i koučům, který ji ještě neznají. Hodí se vlastně pro všechny ty, kteří se zabývají tzv. "měkkými dovednostmi". Jsem názoru, že velmi rozšíří jejich možnosti a schopnosti dosahovat se sebou, nebo se svými klienty velmi rychle žádoucích výsledků.

Hodnota obsahu 5
Srozumitelnost textu 5
Odborná náročnost 0

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se