Nonzero - Robert Wight - 2000
Robert Wrigth se ve své knize Nonzero (s podtitulkem The Logic of Human Destiny - Logika lidského osudu) z roku 2000 snaží na jejích zhruba čtyřech stovkách stran dokázat, že vývoj lidského druhu, jakož i všech komplexních biologických organismů se ubírá v určitým směrem. Jako se o to snažili i ostatní. Například Darwin, Morgan, Marx a Engels, Smith a mnozí další. A to nepočítám náboženské směry.
Robert Wight však na své vysvětlení používá matematickou teorii her Johna von Neumanna a Oskara Morgensterna.
Rober Wright tvrdí, že vývoj komplexních živých organismů se ubírá ve směru většího množství interakcí typu výhra - výhra, které části organismu mezi sebou „hrají ”.
A své tvrzení dokazuje striktně logickým jazykem matematické teorie her na nesčetných příkladech z historie, evoluční antropologie, biologie, sociologie, ekonomie a dalších vědeckých oblastí. Již nyní se o tomto objevu hovoří jako o jednom z nejvýznačnějších objevů všech dob. Samozřejmě, že jako má i své odpůrce.
Kniha se rozhodně nečte, pokud nejste rodilým mluvčím Angličtiny, snadno. Je jazykově poměrně květnatá a navíc sahá do terminologicky ne zcela běžných oblastí. Chvilku se nacházíte u Eskymáků, pak zase u Šošonů, lehce se dotknete současnosti a už jste zase o desítky tisíc let zpátky. Někdy společně s Wrightem v potu tváře vykopáváte dávno zapomenuté hroby, abyste se o stránku dále zabývali abstraktními filozofickými, nebo matematickými úvahami. Zkrátka létáte s Wrightem po celém časoprostoru lidské civilizace.
Kniha je doplněna bohatou bibliografií (511 kusů, počítal-li jsem dobře) ze všech možných, již dříve zmíněných, oblastí.
Knihu doporučuji, alespoň pro inspiraci a zamyšlení, manažerům na vrcholových pozicích, profesionálům a studentům příslušných věd a, samozřejmě, i lidem, kteří se živí poradenstvím či vzděláváním v oblasti měkkých dovedností pro organizace.
Pokud si dá nějaký vydavatel tu práci, že Nonzero přeloží do Češtiny a vydá, pak a) si zaslouží metál, b) knihu si koupím.
Hodnota obsahu | ![]() |
---|---|
Srozumitelnost textu | ![]() |
Odborná náročnost | ![]() |