Řeč těla

Řeč těla je mohutným, mezikulturním, efektivním a velmi rychlým komunikačním nástrojem. Je dobré se naučit touto řečí číst i psát.

Například čtení. Jistě se každému z nás stalo, že měl z druhé osoby nějaký divný dojem a ani nevěděl proč. Pokud to nebylo to, co řekl, pak to mohlo být, jak to řekl (rychle, pomalu, nahlas, potichu, drsně, jemně, ...), nebo jak se při tom tvářil, nebo co ještě dělal (dýchal málo, moc, zčervenal, měl špatný účes, nevoněl, ...). Je toho hodně, čeho si lze všímat. Naučit se číst řeč těla je pro vedení lidí důležité.

Zrovna tak je důležité naučit se řečí těla psát. Když řečí těla něco píšeme, mělo by to být v souladu s tím, co máme na mysli touto řečí vyvolat. I to je těžké. Například pro některé politiky, přestože jsou komunikačně procvičení až po uši, je nepřekonatelným problémem prosté sdělení „Důvěřujte mi”, aniž by je jejich tělo usvědčovalo o opaku.

V dnešním článku ukáži jednoduché instruktážní cvičení, při kterém se naučíte neverbálně odpuzovat vetřelce. Může jím být obchodní zástupce, pracovník finančního úřadu, vlezlý spolupracovník, neoblíbená tchyně a podobně.

bodylang01

Zaujměte k vetřelci čelný postoj. Mírně se při tom rozkročte. Na tváři vyvolejte neutrální výraz. Oči zavrtejte do očí vetřelce. Paže jsou volně svěšeny podél těla.

 

bodylang02

Předpažte jednu paži zhruba v pravém úhlu vzhledem k tělu, a to směrem k vetřelci.

S ohledem na další postup postup je vhodné, abyste si zvolili tu svoji paži, na které máte více prstů.

 

 

bodylang03

Předpaženou paži ohněte v lokti směrem vzhůru tak, aby předloktí bylo zhruba rovnoběžné s vaším tělem.

 

bodylang04

Nyní sevřete prsty vztyčené ruky v pěst tak, aby dlaň směřovala k vašemu obličeji.

 

bodylang05

Napněte ten nejdelší prst na vaší ruce směrem vzhůru. Současně (!) poněkud sevřete brvy.

Obyčejně je tím nejdelším prstem prostředníček. Nemáte-li jej, zvolte jiný prst. Zásadně však nevybírejte palec!

 

bodylang06

V uvedené pozici vydržte tak dlouho, dokud vetřelec nezmizí.

Statistické průzkumy uvádějí, že ke zmizení by mělo dojít v průměru během deseti až pětačtyřiceti vteřin.

Pokud nemizí dostatečně rychle, vykročte nohou, která je opačná ke vztyčené paži, důrazně směrem k vetřelci. Poněkud ještě více sevřete své brvy a stiskněte své rty. Z úst též můžete nechat vyčnívat alespoň jeden svůj ostřejší zub. Zrychlete a prohlubte své dýchání, hluboké mručení je výhodou. Vetřelec tím nabude dojmu, že už už se chystáte zaútočit a raději zmizí.

Komentáře   

 
+1 # dotaz
mnoval 2013-07-11 12:21
Dobrý den mám dotaz proč musím zvedat ten největší prst, kterým je prostředníček. Každý ví co zvednutý prostředníček znamená. Ale když ten neoblíbený člověk je muj učitel tak mu těžko ukážu zvednutý prostředníček. Nestačilo by se třeba jenom pohádat.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Jistěže
Martin Hájek 2013-07-12 21:49
Cituji mnoval:
Dobrý den mám dotaz proč musím zvedat ten největší prst, kterým je prostředníček..

Jistěže můžete zvednout i jiný prst. Vyzkoušejte třeba ten nejmenší a sledujte, co to dělá. Já například zkoušel palec. Pak mi na silnici zastavovala auta.
[quote name="mnoval" Nestačilo by se třeba jenom pohádat..
Jistěže se můžete pohádat. Tento článek je však o řeči těla. A zde přicházejí do úvahy grimasy, ruce, nohy... Možnosti jsou, kromě zmíněného primitivního prostředníčku, velmi rozsáhlé. Takže si jich užívejte a smějte se!!! :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Základní pravidla k psaní příspěvků jsou uvedena zde.

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se