Škůdci a příživníci

Tato plemena lze dále rozdělit na dvě podtřídy: na plemena, která škodí úmyslně a plemena, která škodí neúmyslně.

Pro úmyslné škůdce je přirozené krást, loupit a podvádět, a to stejně tak, jako je pro pracovní plemena přirozené pracovat.

Neúmyslní škůdci, kterých je ostatně mnohem více, než škůdců úmyslných, nemají v úmyslu škodit, ale v konečném důsledku svoji nevhodnou aktivitou, nebo pasivitou, chovné stanici škodí.

Ač je mezi těmito podtřídami rozdíl, mají, kromě napáchaných škod, společné i další skutečnosti:

Začneme s jejich dobrou stránkou.

Dobrou stránkou škůdců a příživníků je to, že za sebou zanechávají hluboká ponaučení.

A nyní ty ostatní stránky.

Tato plemena jsou na chov velmi náročná. Vše, co udělají, tak silně okecají, že majiteli - aby mohl bez strašlivých výčitek svědomí spát - nezbývá, než jim přidat. Stejně tak vyžadují ty nejdražší pracovní prostředky a nástroje.

To je, mimochodem, právě jedna z možností, jak tato plemena odlišit od pracovních a okrasných plemen. Škůdci a příživníci chtějí nejdražší nástroje, pracovní plemena ty nejvýkonnější a okrasná plemena ty nejhezčí nástroje.

Škůdci a příživníci patří mezi velmi stará plemena: plemeno neúmyslných škůdců je spjato se vznikem lidské blbosti, plemeno úmyslných škůdců pak se vznikem soukromého vlastnictví.

Lidské blbosti je obtížné se bránit a proto je těžké se bránit i neúmyslným škůdcům a příživníkům.

S úmyslnými škůdci, kteří přeci jenom vykazují standardní chování, pracovat lze. Je však třeba úmyslné škůdce identifikovat. Což nemusí být snadné.

Stává se totiž, že majitelé chovných stanic mylně pokládají zástupce úmyslných škůdců za zástupce plemen pracovních, nebo okrasných.

Například se stává, že úmyslný škůdce vygeneruje pro chovnou stanici opravdu nějaký přínos. Je třeba si uvědomit, že je to jenom z toho důvodu, že nenašel cestu jak to ukrást napřímo; chovnou stanici v tomto případě používá pouze jako překladiště.

Co se týče možné záměny škůdce a příživníka s okrasným plemenem, důvod záměny je nabíledni: úmyslní škůdci a příživníci mají výborný vnější vzhled a mimořádné komunikační schopnosti. Bez těchto atributů by se těžko v oblasti loupeží a krádeží úspěšně etablovali.

Úmyslné škůdce a příživníky je do chovné stanice snadné získat; je však těžké se jich, pokud ve stanici ještě něco k loupeži zbývá, zbavit. Pokud jste někdy měli veš v kožichu, víte, o čem je řeč.

Tunelář (Tunnelman)

Žádný manažerský atlas se nemůže obejít bez plemene, které co do počtu kralovalo velkým českým chovným stanicím v devadesátých a stých letech minulého století.

O původu Tuneláře je toho známo málo. Někteří badatelé tvrdí, že pochází ze sametovky, jiní, že jej přinesl čáp a ještě další se domnívají, že je mimozemského původu. Zdá se, že opravdový původ Tuneláře zůstane již navždy zahalen rouškou tajemství. Jako ostatně všechno to, co dělal, dělá a bude dělat, a všechno to, co po něm zůstalo, zůstává a zůstane.

Tuneláře najdete skoro výhradně v blízkosti politiků (a někdy se i za politiky sami převlékají), ředitelů státních podniků, nebo úředníků, kteří mají na starosti rozdělování evropských fondů.

Má několik cestovních pasů, sluneční brýle, falešné vousy, nebo, a to výhradně samice Tuneláře, falešné poprsí.

V současné době zabydlují málo osídlené ostrovy v Atlantickém oceánu, nebo Tichém oceánu a všeobecně se očekává, i jejich výraznější nárůst na ostrovech Severního ledového oceánu.

Rozdělovník (Devider)

Rozdělovník
Říká se, že co Bůh spojil, člověk nerozdělí.

To ovšem neplatí pro Rozdělovníka. Umí vyvolat nesváry i mezi sebou samým. Vzniklé nesváry umí mistrně využít za účelem rozdrobení celku do menších částí.

Rozdělovníka lze poznat podle jeho ostrých malíkových hran, úzkých rtů, ostrého pohledu a přesně řezaných rysů. Pokud jde o samce, má ostré puky, samice pak nosí ostře plisovanou sukni.

Chovné stanice jej používají jako nenásilný nástroj pro snížení počtu zaměstnanců.

Mezi nevýhody Rozdělovníka patří již zmíněná schopnost vyvolat nesváry i sám se sebou. Pokud totiž nemá, co by rozděloval, může se i autodestruktovat.

Všeobecný detailní (Allgemeindetail)

Plemeno původem z Německa. Do Čech se rozšířilo v průběhu 1. světové války.

Není zlé jít do detailů, je-li to vhodné. Všeobecný detailní však nechodí nikam jinam, než do detailů. Například pokud jsou k obědu brambory, zajímá se, v jaké oblasti byly vypěstovány, z jaké sadby, zda byly či nebyly hnojeny, v jakém týdnu v roce byly sklízeny a za jakých podmínek, kolik korun stály a jakým postupem se vařily.

Tak Všeobecný detailní efektivně likviduje nervy všech, kteří se v jeho okolí nacházejí.

Což je pro chovnou stanici výhodné, pokud se jí podaří umístit Všeobecného detailního ke konkurenci. Pokud ne, má smůlu. Mateřská chovná stanice, přirozeně.

Pořádník (Order and Law)

Opět zde platí, jako je tomu u Všeobecného detailního, že čeho je příliš, toho je moc. I pořádku.

Ideálním stavem pořádku je totální trvalý pořádek. Což znamená nehybnost, což znamená smrt.

Pořádník má tedy výrazně nekrofilní sklony a vypadá tak trochu jako smrťák či upír: bledá tváře a úzké rty.

Nemá moc rád lidi, ani zvířata, protože se hýbou a dělají v jeho pořádku bordel. Pak nadává, ba i a kouše.

Chovné stanice, které jsou obyčejně poměrně živým místem, si jej opatřují, aby do toho chaosu vnesl trochu pořádku. V pořádku. Ale jak již bylo řečeno, čeho je příliš, toho je moc. Pokud dá chovná stanice Pořádníkovi příliš volnou ruku, přivede chovnou stanici do, z jeho pohledu, ideálního stavu. To jest do stavu smrti.

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se