Umíte něco, co nejde?

Je dobré, jestliže něco umíte dobře. Je vynikající, jestliže něco umíte vynikajícně. V různých životních situacích lze s výhodou využít, když člověk umí věci, které jsou neuvěřitelné.

Pokud jste alespoň v jedné oblasti dosáhli mistrovské úrovně, asi budete vědět, o čem hovořím. Nemyslím tím vysokou profesionalitu, ale mistrovství; oblast, ve které jsou techniky užívané pro danou oblast sekundární - ty jsou již zvládnuty na profesionální úrovni. Rozdíl mistrovství od pouhé profesionality není v užívání technik, ale v něčem navíc. Tím něčím je stav mysli.

Je to stav mysli, ve kterém - mimo mnoha dalších věcí - vnímáme více, než je zdánlivě možné.

Pokud to již neumíte, naučím vás to právě tady a teď. A je dobré, že dovednost, kterou se během chvilky naučíte na konkrétním případu, lze pak poměrně snadno přenést i na jiné oblasti vašeho působení: do vašeho oblíbeného sportu nebo jiného vašeho koníčka, nebo do oblasti mezilidské komunikace, které se na stránkách Vedeme.cz hodně věnujeme.

Naučíme se to na hře „skořápky”. Pravidla jsou zřejmá: vsaďte peníze (ale ne více, než máte) a pak se po rošádách skořápek snažte uhodnout, pod kterou skořápkou se nachází určitý objekt. Zahrajte si hru tak pětkrát až desetkrát za sebou. Pokud je to pro vás tak jednoduché, že se při tom nudíte a vždycky máte správný výsledek, je to dobré: umíte to. Pokud však hraní hry vyčerpává vaši pozornost, nebo pokud z pěti pokusů nemáte stoprocentní úspěšnost, myslím, že existuje příležitost ke zlepšení.

Jak na to

Nejdříve zklidněte svoji mysl: oprosťte ji od žádostivosti dosáhnout výsledku. Vyprázdněte ji i od dalších myšlenek. Velmi tomu napomůže, pokud zároveň zklidníte a zpravidelníte svůj dech. Před vlastní rošádou skořápek rozprostřete svoji pozornost na všechny skořápka naráz. Uděláte to tak, že svůj zrak koncentrujete někam do středu obrazu mezi skořápkami a pak jej rozostřete, jako byste se dívali poněkud za ně. Tam se v průběhu celé rošády budete dívat. Je chybou se usilovně koncentrovat, nebo se dokonce soustředit na jednu ze skořápek. Usilovná koncentrace je opak toho, jak tohoto rozprostřeného globálního způsobu vnímání dosáhnout. Celá příprava by měla trvat tak do pěti sekund. A pak už jenom klikněte OK a nechte obraz volně a nenásilně proudit hluboko do vaší mysli.

Výsledný efekt by měl být takový, že nejen, že vždycky uhodnete, kde se předmět nachází, ale navíc to pro vás bude strašně snadné a nevyčerpávající.

Naučit byste se to měli během několika mála pokusů. Pokud se vám to nedaří, omlouvám se. Asi jsem to vysvětlil příliš stručně vycházejíc z domnění, že je to opravdu velmi jednoduché. Pokud se přesto chcete naučit vnímat více, než je možné, zapište se na nějaký kurz Tai Chi. Za pár měsíců denního cvičení to umíte. Pokud je uvedená cesto pro vás problémem, kupte si knihu Tělo, mysl a sport , kterou jsem zde recenzoval, a dělejte to podle ní. Za pár měsíců denního cvičení se to naučíte sami. Je jedno, jakou cestou se to naučíte, důležité je, že dovednost je snadno přenositelná i do jiných praktičtějších oblastí vaší působnosti. Například při mezilidské komunikaci.

K čemu se to dá použít

Pokud jste četli kapitoly o vedení, víte, že věcí, které byste měli, tedy pokud chcete být mistrem, při komunikaci sledovat, je mnoho. Kromě rychlosti, rytmu, síly a tonality hlasu, také neverbální projevy: jak partner sedí, co dělá s prsty, jak dýchá, jaké mikro pohyby na obličeji se odehrávají, kam se dívá, jak se jeho kůže v průběhu rozhovoru zabarvuje. Co se týče vlastních slov, měli bychom sledovat lingvistické projevy generalizace, deformace a vypouštění, měli bychom zachycovat i to, z jaké psychické úrovně právě partner mluví, měli bychom být schopni zachytit i projevy elementárních mentálních vzorců - metaprogramy. A kromě toho bychom měli samozřejmě vědět, o čem partner vlastně hovoří.

Jiný příklad. Při mistrovské úrovni vaší prezentace pro menší skupinu zhruba deseti až patnácti lidí byste měli být schopni průběžně sledovat neverbální projevy všech posluchačů.

Doufám, že mi věříte, že zároveň sledovat tolik věcí „nejde”. Naučit se to na jednoduchém příkladu bylo motivem k tomuto příspěvku pro vaši inspiraci.

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se