Něco málo o neurolingvistickém programování

Myslím, že nyní nastal správný čas napsat něco málo slov na téma neuroligvistického programování (NLP). To proto, že právě v této části Kapitol o vedení lidí se tímto termínem poprvé setkáme a budeme se s ním setkávat i v částech dalších.

Na pozadí osobního příběhu Vás seznámím s tím, co to, podle mě, NLP je a k čemu je.

Jednoho krásného dne jsem zjistil, že jsem se v managementu ocitl na hranici svého dalšího rozvoje.

Další znalosti a dovednosti v oblasti řízení mi již připadaly neefektivní (malý zisk za moc úsilí), výraznou výzvou se však stal leadership.

Ocitl jsem se v situaci, že jsem již docela dobře věděl o čem leadership je, jaké jsou jeho možnosti, co lze jeho prostřednictvím dosáhnout a také jsem docela dobře věděl, co má manažer dělat.

Přesto jsem měl pocit, že v emocionálních vodách leadershipu, nezbytné to podmínce dobrého leadershipu, plavu jako suchá tříska na vodě. Potopit se do jeho hlubin se mi zkrátka nedařilo.

Scházela mi výbava.

Knihy o leadershipu jsou knihami, nikoliv však výbavou. Třídenní kurzy leadershipu, je namočení nohou v bazénu pod dohledem zdatného ošetřovatele.

Čtyři roky jsem strávil tím, že jsem hledal nějaký obchod s emocionální potápěčskou výzbrojí a výstrojí a pořádnými potápěčskými kurzy.

Nebylo to vůbec jednoduché.

Standardní školský systém Vás sice během pěti let na psychologické fakultě naučí potápět, ale také plachtit, surfovat, bruslit a létat v bezmotorovém letadle. Příliš velký záběr (a tedy i času) vzhledem k tomu, co jsem potřeboval.

O komerčních kurzech už jsem psal: strašně málo na to, co jsem potřeboval. Dostanete plavky, ale vy potřebujete docela dolů pod hladinu.

Prakticky ideální vztah mezi potřebou, požadavkem a mými schopnostmi jsem našel v neurolingvistickém programování (NLP).

Z mého pohledu mělo a má všechny potřebné premisy, racionální modely a měkké nástroje, které se hodí na leadership. Má i dostatečně propracovaný trénink na zvládnutí jejich používání, a to i pro předem netrénovanou (emocionálně méně inteligentní až blbou) osobu.

Navíc, což mě také potěšilo, je zde dobrý poměr cena - výkon. Nekupujete nic, co pro leadership nelze použít.

Až budete tedy v následujících kapitolách číst o premisách, modelech a technikách NLP vězte tedy, že

  • dané premisy, modely a techniky jsou v psychologii naprosto běžně známé a používané a není to tedy žádná parapsychologie či vzývání nadpřirozených sil,
  • dané premisy, modely a techniky nejsou všezahrnující a všeobsažné a neposkytují úplně všechny premisy, nástroje a modely, které na světě existují,
  • pokrývají většinu toho, s čím se v manažerské práci s normálními lidmi a při svém seberozvoji potkáte,
  • poskytují velmi slušné výsledky za velmi dobrou cenu, čas a úsilí,
  • výsledky nejsou jenom funkcí nástroje, ale také toho, kdo na nástroj hraje.

Určitě se setkáte i s jinými názory na NLP.

Například s tím, že NLP není věda. Asi ne. Pro to, abych řídil auto, nehodlám absolvovat strojní fakultu a pak tam získat doktorát.

Nebo s tím, že absolventi NLP jsou sektářskými fanatiky. Připouštím, že v každé skupině se tací mohou najít. I v ODS, KSČM, Microsoftu i IBM.

Nebo s tím, že NLP je nejdokonalejší a nejuniverzálnější nástroj na všechno. No vždyť to přeci říkám - fanatici jsou.

Nebo s tím, že je to úplně k ničemu. No vždyť to přeci říkám - fanatici jsou.

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se