Nedělejte z motivace (nadšení) nudu. Užívejte si … všichni.

Jak fungují motivační systémy? Pravidelně a predikovatelně. Pravidelnost a predikovatelnost je hlavním zdrojem nudy. Nuda nemotivuje. Jak tedy fungují motivační systémy? Ani tak moc nemotivují, jako zabraňují znechucení.

Odstranění znechucení je důležité, avšak k motivaci nevede. Pokud chceme motivovat, neobejdeme se bez vynalézání nenudy.

Těžko si lze představit pracovníka, který přichází domů a s hrdým leskem v očích líčí své manželce a dětem, že ho jeho šéf zase upřímně pochválil. Jako včera, předevčírem, předpředevčírem, předpředpředevčírem, ...

Těžko si lze představit magora, který si jde po sté do samoobsluhy koupit rohlík, a začne nadšením řvát na celé okolo, že ho tam zase mají.

Proč? Věci, které člověk očekává, jej nepřekvapují. Ani nezarmoutí, ani nepotěší, prostě nula. Nula v pocitech, nula v motivaci.

Co se stane, když manažer upadne do pasti standardizace motivace? Dosahuje nulu v pocitech, nulu v motivaci. A je jedno, zda se tomu věnuje hodinu, nebo čtyři hodiny denně. Takové manažery je lepší nahradit samoobslužnou motivační bednou vedle automatu na kávu. Ztratili jste motivaci? Vhoďte korunu a bedna vás pochválí (zvolte si za co) a řekne, jak jste úžasní (to je za příplatek). Máte na to třicet vteřin a pak zase hajdy do práce! Namotivovaní až po uši.

Pokud se shodneme na tom, že k motivaci nelze přistupovat mechanicky, a že to, co pracovníka motivovalo dnes, může být zítra k ničemu, a že motivace není ani tak tím, co a jak děláme, jako tím, co svým chováním a komunikací způsobujeme, pak dojdeme k závěru, že musíme být ve své motivační práci hodně vnímaví (empatičtí), vynalézavě tvořiví a pružní a, nestydím se to říci, radostně hraví. Pokud se mi sami nebudeme při tom bavit, nutně se dostaví nuda, která se zákonitě projeví navenek.

Pokud umíte dosáhnout toho, že paní, která dnes a denně razítkuje obálky, dělá svoji práci s láskou a nadšením, pak se s obdivem skláním. Jste Velkým Manažerem (Velkou Manažerkou). Pokud neumíte dosáhnout toho, že Vy sami se při práci nebavíte, obávám se, že jste ještě hodně, ale hodně na začátku. Anebo taky na svém konci.

Nuda Nenuda

A to je hlavní důvod, proč tímto příspěvkem končím část Praxe motivace. Sice bych mohl pokračovat ještě dlouho, ale už mě to nudí...

P.S.: pokud náhodou někoho zajímají další praktické motivační tipy a triky, zařiďte, aby mě to nenudilo. Jak? To už nechávám na vaší empatii a kreativitě...
Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se