Zkuste si nějakou zásadu, kterou ještě nemáte!

Právě jsem dočetl knihu, ve které její autorka Edie Raetherová zpovídá velmi úspěšné lidi, lídry ve všem možném, a vytahuje z nich, jaké životní principy, tedy nejen principy osobního úspěchu vyznávají, a kterým děkují za to, že tací jsou.

Mimo jiné také zpovídala chlapíka jménem Nido Qubein. Jeho životní příběh je jako ze správné (americké) pohádky: do Států přišel z Libanonu jako teenager, s padesáti dolary v kapse, a bez znalostí anglického jazyka a americké kultury, nyní je prezidentem High Point Univerzity, řečníkem, autorem, konzultantem, vlastníkem firmy Great Harvest Bread, členem představenstva a zakladatelem nadačního fondu pomáhajícího šesti stovkám studentů.

Nido Qubein kromě jiného poskytl autorce knihy i seznam svých deseti oblíbených zásad. V tomto článku se s Vámi o ně dělím.

I když velkou většinu položek z jeho listu také vyznávám (a mohu je také doporučit), jsou tam i zásady, které spatřuji jako (zatím jenom) neobyčejně inspirující. Možná, že je adoptuji a možná, že za nějakých deset dvacet let Vám je budu schopen doporučit i na základě vlastní zkušenosti. A víte co? Zkuste si je sami (alespoň tu, která je vám hodně "cizí") a pak mi řekněte, jak jste dopadli! Já zatím zkusím někam odjet a odtamtud se vrátit s padesáti dolary v kapse. Uvidíme, co se stane. Snad mi je cestou někdo neukradne.

Seznam Nida Qubeina

  1. Každý den se něčemu novému naučit a průběžně se zlepšovat.
  2. Dávat víc, než dostávám - ne pouze peníze - ale nehmotné věci, jako povzbuzení, láska, podpora a čas.
  3. Každý den číst, a to obzvláště práce velikánů.
  4. Vycházet dobře s druhými; pro úspěch je to zásadní.
  5. Udělat si dobré návyky - návyky mají větší moc, než touha nebo přesvědčení.
  6. Být vytrvalý a připravit se na nevraživost a zápolení.
  7. Neutrácet čas - investovat jej.
  8. Být dobrým služebníkem a přispívat k širšímu blahu: 1/3 času věnovat učení, 1/3 vydělávání a 1/3 vracením (toho, co jsi člověk získal).
  9. Nikdy neustat - místo toho se přesměrovat. Objevit nějakou jinou smysluplnou věc (kterou stojí za to dělat).
  10. Pobývat v možnostech (jsou nekonečné).

Z hlediska managementu (řízení i vedení) je také důležité pomáhat druhým s jejich principy. Mohou to být i principy, které jsem právě popsal.

Například si vezměte bod číslo 9. Zdánlivě to nelze, pokud je člověk zaměstnán, stihnout: 8 hodin pracuji (vydělávám) a kde pak vzít čas na dalších 8 hodin vracení a 8 hodin učení? Je to, podle mě, snadné. Pokud si ovšem uvědomíme, že při vydělávání je třeba zároveň vracet tomu, kdo ten výdělek poskytuje (buď zaměstnavatel, nebo, to pro OSVČ, zákazník), a pokud si uvědomíme, že pracovat bez současného učení je, vzhledem k alternativě pracovat a zároveň se učit, vlastně ztrátou času. Manažer tedy nesmí trpět příživníky (jejichž principem je "v zaměstnání jde jenom o výdělek) a nesmí trpět, aby lidé přispívali, aniž je jim to adekvátně vráceno. Manažer by se také měl starat o to, aby se lidé při práci, a nejenom v době, kdy nepracují, učili. Manažer by se měl tedy ptát Co nového jste se naučili na poslední schůzi? Jak bychom to mohli dělat lépe? Na schůzích Vám, milí pracovníci, běží plat. Přispíváte, nebo se jenom přiživujete? A co já, dávám já možnost lidem, aby mohli přispívat, aby se mohli učit? A tak dále, a tak dále.

Nebo bod číslo 4. Co znamená vycházet dobře s druhými? Policie české republiky v tom má jasno: když jí někdo neposlouchá, nespolupracuje, nevychází s ní dobře. Management je a musí být podstatně barevnější. V managementu jde o hodnotný příspěvek každého,přičemž tento se zrovna nemusí projevit jako souhlas s manažerem; občas i velmi ostrý nesouhlas může být pro organizaci velmi přínosným. Vycházet dobře s druhými ve smyslu zdvořile se na sebe usmívat a nepřekážet si, je mírová koexistence a v organizačním kontextu není tím nejlepším, o co by člověk měl stát. Stojí však za to usilovat o to, aby to byla činnost, při které se společně něco hodnotného, něco co oceňuje každá strana, tvoří. To je produktivní management.

Zapamatovat si zásady je k ničemu (pokud nejste odměňováni za to o nich povídat), je to zbytečné obsazení paměťového prostoru. Žít je v praxi je vzrušující, přispívá k rozvoji a může být přínosné i jinak. A pamatujte, jak říkával leadership guru Stephen R. Covey, že "Bez zásad nemůžete vést". Ani sebe, natož ještě druhé.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se