Jsou vůdčí schopnosti vrozené, nebo se jim lze naučit?

Je schopnost vedení druhých schopnost vrozená, nebo naučená? Já to vím a vy to víte také. Věříme tomu. A co s námi ne skutečnost, ale tahle naše víra dělá, tak právě to bylo předmětem dvou akademických výzkumů.

Výzkumy (článek "I Can Do That: The Impact of Implicit Leadership Theories on Leadership Role Model Effectivenss" publikovaný v Pers. Soc. Psychol. Bull. February 2012 vol. 38 no. 2, str. 257-268 ) odhalily, že

Ti, kteří jsou indoktrinováni myšlenkou "lídři se utvářejí", jsou schopni daleko lépe demonstrovat modelové chování lídra než ti, kteří jsou přesvědčeni o tom, že "lídři se rodí". Jsou také sebevědomější. A také jsou odolnějším vůči úzkostem a depresím. No a nakonec jsou schopni při vedení druhých dosahovat lepších výsledků.

Dá to rozum. Pokud člověk věří tomu, že leadership je vrozená schopnost, pak zcela přirozeně (v souladu se svojí vírou), svaluje svoji případnou neschopnost na přírodu "S tím se zkrátka nedá nic dělat", nebo na druhé "Ti blbci neodpovídají mému vrozenému leadership stylu". Je také zřejmé, že člověk, který ví, že nemá možnost dostatečně ovlivňovat sebe sama (mám to vrozené, s tím se nedá nic dělat), má častější a intenzivnější pocit bezmocnosti, odkud se, kromě jiných zdrojů, rodí úzkosti a deprese. Ti, kteří ví - jsou hluboce přesvědčení o tom, že to změnit lze - tak těm stačí se jenom rozhodnou, že to změní a pak to změní. A výzkumy prokazují, že jim to opravdu jde.

Zdá se tedy, že pro leadership je užitečnější věřit tomu prvnímu; věřit, že vůdčím schopnostem se může naučit každý zdravý člověk. Oproti tomu víra ve vrozenost vůdčích schopností člověka poněkud omezuje.

Toto poznání je důležité pro výběr nových manažerů (lidí, ne skladových zásob, samozřejmě). Asi bych doporučil ukvapeně nebrat ty, kteří nemají víru v to, že každý kdo má správnou víru (Implicitní leadership teorii), kdo je ochoten vést a kdo také něco pro rozvoj svých vůdčích schopností něco dělá, může být dobrým lídrem.

P.S.: Těm, kteří náhodou věří tomu tomu, že vůdčí schopnost je schopností vrozenou a chtěli by věřit tomu prvnímu, pak těm bych vzkázal, že víru změnit mohou. Je to sice těžší, než vyměnit fusekle, ale také to jde. I bez nadpřirozených sil (nebo víry v ně).

Doporučuji buď terapii zaměřenou na změnu přesvědčení, nebo adekvátní sebevzdělávání (v kontextu uvedené konkrétní víry určitě rozvoj osobnosti, biologii, moderní genetiku a epigenetiku, neurologii, docela dobrá by byla také nějaké novější antropologie) doplněného minimálně koučováním či mentorováním. Terapeutickým technikám zaměřených na změnu přesvědčení se lze naučit, nebo si lze najít nějakého vhodného a šikovného terapeuta.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se