Úprava organizační kultury

Hračka

Možná, že organizace ve které působíte, nebo na níž působíte, má takovou kulturu, která se projevuje v poněkud drsnějším chování jejích příslušníků. Mám tím na mysli něco jako nízkou úroveň kooperace, podvádění, nadávky, lhaní, pomluvy, krádeže, manipulace, a třeba i fyzické útoky. A nemusí to být až tak moc hrozné, jako je tomu například ve vládě či poslanecké sněmovně, stačí jenom tu a tam.

Chtěli byste to zlepšit? Chtěli byste udělat organizační kulturu poněkud prosociálnější?

Podle akademiků z Harvardovy univerzity je to snadné. Stačí do firmy umístit něco, co dobře připomíná děti. Konkrétně zmiňují hračky.

Výzkumy (viz. „Adults Behave Better When Teddy Bears Are in the Room”, Harvard Business Review, září 2011) bylo zjištěno, že

  • v laboratorních podmínkách způsobilo umístění dětských hraček pokles podvodů účastníků v předem připravených interakcích o 20%,
  • pokud je sídlo organizace umístěno do dvou mil (3,218688 km) od nějakého předškolního dětského zařízení, jako jsou jesle, školka, hřiště, pozorovatelně vzrůstá prosociální chování celé organizace.

Doporučuji si to pro jistotu odzkoušet.

Třeba takto: až budete mít zase nějaké obtížnější jednání, které jste již vícekrát zažili, a při němž chcete od druhé strany poněkud prosociálnější vstřícnější chování (teď zrovna mi napadá například vaše žádost o zvýšení výplaty, nebo jednání na finančním úřadu o prominutí pokuty), vezměte si s sebou nějakého plyšáka. Pak dobře vnímejte, zda je mezi tím co se děje teď a tím, co se dělo dříve, nějaký rozdíl. Jsem si skoro jist, že tam rozdíl bude. Jsem si skoro jist, že teď to bude lepší.

Pokud to dopadne podle očekávání, můžete pokračovat dále.

Například jsem si všiml, že mnoho organizací má velmi profesionální prostředí. Velmi čisté až antiseptické, velmi uspořádané, velmi přehledné. Takové místo mi připomíná spíše pitevnu, než místo, ve kterém bych chtěl pracovat. Ostatně ani zákazníci se tam nemusí cítit zrovna dvakrát moc příjemně. Co kdybyste to trochu oživili? Oživili něčím, co připomíná život a jeho vznik? A s životem je spjata měkkost a určitá rozevlátost, život není mrtvě chladným a přísně uspořádaným. Prostě tam někam, říkají akademici, dejte nějaké hračky.

Chtělo by to ještě více výzkumů (nebo zdravého rozumu). Jsem názoru, že ne každé hračky způsobují ono prosociálnější chování. Domnívám se, že hračky měkké, které představují něco ze živé přírody, jsou těmi pravými, zatímco u hraček vyrobených z tvrdých nepoddajných materiálů jako je plech a plast, a které představují spíše mrtvou přírodu, jako jsou např. různé stroje, peníze, samopaly, meče, nebo nášlapné miny, nebude onen žádoucí prosociální dopad nijak výrazným.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se