Etika ovlivňování lidí

Brenda Shoshanna

Následující úryvek vystihuje to, co si představuji pod pojmem etika leadershipu.

Asi bych rozdíl mezi ovlivňováním ve smyslu „řízení” a ovlivňováním ve smyslu „rozšiřování mapy světa” nevystihl lépe, než jej zachytila známá psycholožka, terapeutka a spisovatelka Dr. Brenda Shoshanna.

 

Rodíme se s touhou řídit svět a lidi v něm. Ječíme, když chceme od matky dostat najíst, usmíváme se, aby nám byla věnována pozornost, jíž se dožadujeme, šklebíme se na ty, kdo nás popuzují a - necítíme-li se příjemně - saháme k záchvatům vzteku nejrůznější ráže. Ve skrytu duše cítíme, že se život musí přizpůsobit našim potřebám a přáním, že druzí jsou tu prostě od toho, aby nás uchovali ve spokojenosti. Z tohoto dětského postoje je velice těžké vyrůst. Ve skutečnosti lze říci, že 99 procent své vzácné životní energie vypotřebujeme na manipulaci světem ve snaze přimět jej, aby uskutečnil naše touhy.

Stejně jako malé děti máme většinou pramalé povědomí o těch, kdo jsou kolem nás. Druzí pro nás primárně existují jako objekty, které mají za úkol plnit naše přání. Mít cit pro to, že i tito lidé žijí svým vlastním životem, že mají své vlastní sny a touhy, které se můžou lišit od těch našich nebo k nim dokonce být i v protikladu, to by asi bylo příliš. To po nás přece nikdo nemůže chtít. To, co ve vztazích nazýváme láskou, často není nic víc než potřeba mít někoho, kdo se chová způsobem, který je nám příjemný. A pokud to nedělá, jsme ochotni se uchýlit k čemukoliv, abychom ho ovládli a změnili mu způsoby.

Brenda Shoshanna v knize „Zen a umění lásky”


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se