Já za to nemohu, to ty moje geny

Občas sami u sebe, nebo lidí, které pomáháme rozvíjet, narazíme na nepřekonatelnou bariéru genetického determinismu: jsme tací, jací jsme a nemůžeme s tím nic dělat. Znáte to sami: jsou to geny, které mohou za naši inteligenci, jsou to geny, které mohou za naše nemoci, jsou to geny, kterou mohou za naše sklony.

Naštěstí se ukazuje, že nejsme tak bezbranní, jak se často domníváme. Že máme možnosti, jak geny ovlivnit. Výzkumy posledních let ukazují, že geny jenom jakousi informační databankou a o tom, které z nich vlastně vstupují do hry, rozhodujeme do určité míry my. Záleží na tom, jak vnímáme sebe i své okolí, záleží na tom, jaká přesvědčení o sobě a světě máme. Dokonce máme, jako budoucí rodiče, možnost ovlivňovat, jaké geny se projeví u našich dětí.

Následující dvě videa Vám, zejména lídrům, terapeutům, koučům, a obecně Vám všem, kterým záleží na usměrňování zdánlivě nahodilých, nebo neovlivnitelných věcí, mohou velmi výrazně prospět při práci s omezujícími předpoklady typu "za to mohou naše geny a s těmi nic nemůžeme dělat".

Videa jsou v Angličtině a nejsou krátká. Pokud s tím máte problém, přidejte k tomuto článku komentář s přáním, abych z nich udělal stručný český výtah (a nebráním se tomu, pokud tohle pro změnu udělá někdo jiný a povolanější).

Část 1

Nahrávání videa... Máte v prohlížeči zapnutý javascript?

Část 2

Nahrávání videa... Máte v prohlížeči zapnutý javascript?

Pokud si chcete v této oblasti ještě poněkud rozšířit své obzory, pak dále doporučuji knihu Bruce Lipton: „Biology of Belief”, nebo obsahem skvělá videa stejného autora „The Biology of Perception” (následované podpůrným praktickým videem „The Psychology of Change”), která lze najít (většinou v mizerné kvalitě) na internetu. Google Vám řekne kde.

Počet příspěvků v oblasti epigenetiky, a to jak v oblasti základního výzkumu, tak i jeho aplikací, v poslední době docela roste. Myslím, že ještě budeme hodně překvapeni tím, jak vlastně, jako lidé v ekologickém, sociálním a evolučním kontextu, fungujeme.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se