12 článků správné manažerské víry

... žádné způsoby koučování ani mentoringu, které jsou zaměřeny na chování, nebo techniky, neučiní ze šéfa dobrého šéfa, pokud tento nemá správné postoje.

...to vše mě dovedlo k formulaci některých klíčových přesvědčení, která mají nejlepší šéfové, a které ti nejhorší z nejhorších šéfů buď odmítají, nebo vůbec nevědí o jejich existenci.

Robert I. Sutton, 12 Things Good Bossess Believe

Myslím, že první část, že za vnějším chováním lidí je ještě něco hlubšího a podstatnějšího, chápe každý. Myslím, že na druhou část, tedy na nalezení úplné sady těch nejsprávnějších přesvědčení, přesvědčení nutných a postačujících pro to být dobrým šéfem (nebo dobrým člověkem), si netroufne nikdo se zdravým rozumem. O to však v tomto případě nejde. Důležité je hledat a nacházet. A proto si od té doby co jsme vynalezli lidskou řeč tato přesvědčení mezi sebou vyměňujeme, proto je sdílíme a proto se jimi obohacujeme (v případě, že jsme rozumní), a proto se mezi sebou občas až průběžně nenávidíme a zabíjíme (pokud jsme vygumované palice).

Pro sdílení publikuji dvanáct přesvědčení, které našel pan Robert Sutton, profesor managementu na Standfordově univerzitě. Třeba nás při jejich čtení něco napadne.

 1. Mám chybné a neúplné porozumění tomu, jak se lidé cítí, když pro mě pracují.
 2. Můj úspěch — a úspěch mých lidí — z velké části závisí na tom být mistrem ve všedních záležitostech; nikoliv v těch magických, obskurních, nebo v průlomových metodách a idejích..
 3. Mít ambiciózní a dobře definované cíle je důležité, je však na nic o nich přemýšlet příliš mnoho. Mojí prací je koncentrovat se na malé výhry, které umožní mým lidem udělat malý pokrok každý den.
 4. Jednou z nejdůležitějších a nejobtížnějších složek mé práce je postihnout delikátní hranici mezi být příliš asertivním a nebýt dostatečně asertivním.
 5. Mojí prací je sloužit jako štít, abych ochránil své lidi od vnějšího obtěžování, vyrušování a idiotismu na každém rohu — a zároveň je uchránit před mým vlastním idiotismem.
 6. Usiluji o to být dostatečně sebejistým, abych přesvědčil lidi o tom, že já jsem šéfem, a dostatečně pokorným, abych si uvědomil, že se často mýlím.
 7. Bojuji, jako bych měl pravdu, naslouchám, jako bych se mýlil — a učím své lidi témuž.
 8. Jedním z nejlepších testů mého leadershipu — a mojí organizace — je „co se stane, když lidé udělají chybu?”
 9. Inovace jsou zásadní pro každý tým a organizaci. Takže mojí prací je povzbuzovat lidi, aby generovali a testovali všechny možné nové myšlenky. Mojí prací však také je pomáhat jim zabíjet špatné nápady, který vymyslíme, a také i většinu těch dobrých.
 10. Špatné je silnější než dobré. Je důležitější eliminovat to negativní, než akcentovat to dobré.
 11. Jak dělám věci je stejně tak důležité, jako to, co dělám.
 12. Protože mám nad ostatními moc, jsem ve velikém nebezpečí, že budu jednat jako necita — anichž bych si to vůbec uvědomil.

Tak co, jak se Vám to líbilo?

Musím přiznat, že mě osobně a z pohledu leadershipu, až na články 7 a 11, vůbec ne.

V každém ze zbylých článků jsem našel zásadní zádrhel.. Někdy v samém obsahu sdělení, jindy zase v jeho metasdělení (v tom, co je za tím). Například za sdělením „pracovat pro mě”, „mí lidé”, „můj leadership” a pod. se skrývá, je-li to, jako v tomto případě, často opakováno, nezdravá psychologická úchylka (viz Erich Fromm: Mít, nebo být?). Nebo absolutizované tvrzení, že „odstraňovat špatné je důležitější, než akcentovat dobré”, svědčí o mentální rigiditě. Atd., atd., atd. Námitek mám opravdu hodně.

Celkový dojem? Šéf s danými přesvědčeními patří spíše někam do začmoudlé firmy z počátku osmdesátých let minulého století, než do čela alespoň průměrné organizace dnešní doby. Dnes o leadershipu, jeho psychologickém, sociálním, kulturním, spirituálním a ekologickém charakteru, a v jeho manažerském kontextu, víme podstatně více, než tehdy a tam.

Uvedená přesvědčení - tak, jak jsou formulována - tedy opravdu nepovažuji pro leadership za nijak zvlášť zdařilá.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se