Tom Peters: nové pojetí organizace a konkurence

Tom PetersTom Peters je od počátku osmdesátých let, od doby, kdy společně s Robertem Watermanem napsal knihu „Hledání dokonalosti”, která velmi významně ovlivnila směr tehdejšího převratu v manažerském a podnikatelském myšlení, jedním z nejvýraznějších představitelů manažerských trendů.

Tom Peters není žádný kouč, ani měkký terapeut. Jeho slova jsou úderná a jejich náraz nás často poněkud vyvádí z míry, někdy až dokonce bolí.

Dnes jsem si připravil jeho zcela čerstvé, a podle mého velmi zásadní prohlášení: v dnešní době je třeba změnit pohled na podniky a konkurenci.

Upřímně řečeno, pro mnohé manažery, a manažerské vzdělávací instituce, to možná bude jako rána kladivem: rychlá, krátká a tvrdá. A, díky Tomu Petersovi, je i hodně slyšet.

Za prvé definuje, jakým by podnik měl být:

Emoční, životodárné, inovativní, radostné, tvořivé podnikatelské úsilí, které maximalizuje rozvoj jednotlivce a společně působící lidský potenciál v jeho z celého srdce upřímné touze sloužit ostatním.

Myslím, že uvedené by nemělo platit jenom pro podniky, ale pro organizace všech typů. Od rodin, až po nadnárodní útvary, jakým je třeba Evropská unie.

Ostatně to píše i Tom Peters:

Organizace existují, aby sloužily lidem.

Ano, to je jediný morálně ospravedlnitelný důvod jejich existence. Žádný jiný není.

Pochopitelně, že tato myšlenka je stará, jako lidstvo samo. Všichni, nebo lépe řečeno, VŠICHNI transformační vůdci a myslitelé ji měli a mají.

S tímto pojetím organizace souvisí i nové pojetí konkurence.

Zapomeňte na konkurenci. Nenechte „nepřítele”, aby určoval Váš život. Koncentrujte se ne na bitvy, ale na služby ostatním. Zničení konkurence může podlomit celé odvětví, ve kterém působíte i vy. Je lépe své úsilí při službě ostatním spojit s úsilím konkurence.

Samozřejmě, že i tato myšlenka je stará, jako lidstvo samo. VŠICHNI transformační vůdci a myslitelé ji měli a mají. A jejich počet vzrůstá. Lze je nalézt všude, kam se podíváme: ekonomie, management, antropologie, sociologie, psychologie, organizační teorie, evoluční teorie, biologie, ekologie, ....

Zkrátka a dobře, čím dál tím víc lidí si uvědomuje, že tak, jak jsme to dosud dělali, to už prostě dál nejde. A že pro budování lepšího světa je třeba společného úsilí.

Jsem rád, že žiji v této fascinující dnešní době, kdy se něco takového začíná, byť i vyvoláno nutností, rodit.

Každý z nás, kterému jsou tyto myšlenky blízké, a je nás odpradávna většina, může přispět. Příležitostí jsou tisíce.

Celé krátké čtrnáctistránkové prohlášení Toma Peterse je ke stažení na Vedeme.cz zde.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se