Tři vánoční přání a jak je naplnit

Jsou Vánoce. Kupujeme svým blízkým dárky, abychom jim udělali radost. Možná však, že si tak kupujeme i odpustky, abychom utišili své svědomí, že jsme je po celý rok zanedbávali.

Nebyl čas. Byly důležitější věci na starost.

K některým lidem jsme se možná chovali i docela hnusně.

Jako se chovají „ti druzí”. Manažeři ke svým lidem, lidé ke svým šéfům, obchodníci k zákazníkům, zákazníci k obchodníkům, doktoři k pacientům, pacienti k sestřičkám, policisté k řidičům, politici mezi sebou, děti k rodičům, rodiče k prarodičům. Zkrátka jako to dělají ti druzí k těm třetím a k nám samým. Podobně, jako to dělají některé druhy primitivních živočichů při (výjimečných) rvačkách o nedostatkovou kost. Děkuji pěkně, o takové příklady nestojím. Já jsem člověk, Já mohu a chci jinak. My všichni můžeme.

Yes, we can.

Mým prvním vánočním přáním je, abychom si uvědomili, že se vlastně my sami od sebe tak chovat vlastně ani nechceme. Ale že něco, nebo někdo nás do toho idiotismu žene. A pak se ani nemůžeme věnovat tomu, co máme nejraději: věnovat lidem svůj úsměv a svým blízkým lásku a čas a užívat si toho, že totéž dostáváme v hojné míře i od nich.

Mým druhým vánočním přáním je, abychom si uvědomili, co, nebo kdo přesně je naším manipulátorem. Ne oni, či nedostatek toho či onoho, ale přesně „co” (které vždycky a zákonitě skončí u „kdo”). A kecy o neviditelné ruce trhu není to, co chci slyšet!

Mým třetím vánočním přáním je, abychom se tomu, kdo nám v tom, co doopravdy chceme, překáží, nebo dokonce brání, dovedli ubránit.

Dost bylo teorie. Pojďme ke dvěma velmi praktickým činnostem, které jsou podle mého činnostmi, které naplňují všechna tři přání.

První naše činnost je běžnou každodenní činností. Vyžaduje si vytrvalost a zaujetí. Prostě jde o to udělat každý den někomu radost. Jen tak, pro svoji radost. Ať však ani jeden den nepřijde nazmar!

Příklad toho, jak na to, je patrný z následujícího videu. Video je sice delší, 18 minut, jsem však názoru, že je to investice lepší než čučet na dvoustý pátý díl neškodného seriál.

Druhá naše činnost se odehrává tu a tam. Vyžaduje si odvahu. Pokud zjistíme, že nám v té první činnosti někdo, nebo něco překáží, řekněme jasně a nahlas, že takhle tedy NE! Někdy stačí prosté odmítnutí, jindy je nutné těm méně chápavým, nebo více agresivním navíc ještě nakopat prdel! Nenechme se zdržovat, nenechme sebou manipulovat! (Do této kategorie řadím i naše překážející, z našeho socionekulturního prostředí osvojené, postoje, nehodnoty, zvyklosti. I těm je třeba dát vale.)

Příklad naleznete třeba zde. Jde o překlad dopisu, který v září 2009 zaslal americký diplomat svému zaměstnavateli jako výpověď z diplomatických služeb.

Uvedené činnosti vedou k cíli. Na rozdíl od výmluv, nebo nadávání. A pak si Vánoce opravdu můžeme vychutnat naplno.

Můžeme a chceme!

Přeji hezké Vánoce!

Váš M.H.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se