10 věcí, které vedou k neúspěchu

Každý z nás má určitě svůj seznam činností, o kterých ví, že by je v zájmu dosažení úspěchu měl dělat. Tisíce z nich lze nalézt i v manažerské literatuře. Jejich nejčastější společnou vadou na kráse je skutečnost, že před tím nedefinují význam slova úspěch. Nutné podmínky pro dosažení úspěchu jsou totiž vždycky relativní k tomu, co to úspěch je.

Pohleďme například na úspěch = být známou osobností versus úspěch = být bohatým versus úspěch = být šťastným versus úspěch = být prospěšným. V každém z uvedených případů dostaneme jedinečný seznam.

Přesto uvidíme, že některé položky se vyskytují ve všech seznamech. Tyto položky jsou nutnými podmínkami pro dosažení jakéhokoliv úspěchu, To proto, že v zásadě vyvěrají (aniž si to třeba explicitně uvědomují) ze základních přírodních principů (zejména evolučních, biologických, kulturních a sociálních). Za takové univerzální položky můžeme považovat například známých Sedm návyků Stephena R. Coveye. Jsou však i jiné názory.

Dnes chci představit Deset příčin vašeho možného selhání od Tonyho Morgana. Tony Morgan není, jak by se dalo usuzovat z jeho jména, nějaký pirát, ale bývalý výkonný ředitel jednoho kostela, nyní kouč, spisovatel, řečník a poradce církevních hodnostářů. Nejsou to vůbec špatné myšlenky, říkám já, bezvěrec. Ba dokonce jsme je shledal docela inspirujícími. Možná, že i Vy v nich najdete něco zajímavého.

 1. Není to vaše vášeň. Jestliže vaše srdce nezačne bít rychleji, jestliže se vaše mysl nedostává do obrátek, zrovna v tu samou dobu, kdy se chystáte usnout, asi neděláte pro vás tu správnou věc.
  Například pro transformační leadership je zcela zásadní, že vaší vášní musí být pomáhat lidem při budování toho světa, ke kterému chtějí, stejně tak, jako vy, patřit.
 2. Nemáte plán. Potřebujete vizi a potřebujete identifikovat specifické kroky, jak z ní učinit realitu. To zahrnuje i finanční plán.
  Nejenom finanční.
 3. Čekáte, až to bude perfektní. Testujte to za pochodu. Beta-testujte nové nápady. Pokud si myslíte, že jednoho dne to bude vše absolutně v pořádku, padnete do pasti pasivity.
  Mám rád pravidlo 80 - 20. Za 20 procent času udělám 80 procent práce na dané věci. Zbytek, tj. 80 procent času bych sice mohl strávit babráním se v 20 procentech detailů, kterých si však, jak jsem si povšiml, v osmdesáti procentech stejně nikdo nevšimne.
 4. Nejste ochotni pracovat tvrdě. „Vše, co v mém životě stálo za to,” říká Tony Morgan, „zahrnovalo disciplínu a vytrvalost.”
  Příroda si nenechá vyrvat něco za nic. Jinak by jí už nezbylo vůbec nic.
 5. Přeroste Vám to přes hlavu. Učte se. Rozvíjejte se. Ale co je důležitější, vybudujte tým lidí včetně lídrů, kteří mohou být tím, co vy nejste.
  Při výběru lidí nezapomeňte na bod 1!!! Aby to byla jejich vášeň. Pokud ne, začínáte si spíše budovat starosti.
 6. Již jste měl(a) v minulosti úspěch. Tony pozoroval organizace, které příliš dlouho lpěly na nápadech, které se osvědčily v minulosti, příliš dlouho. Jejich čas minul, vyčpěly. Je rizikové nechat minulost minulostí a skočit na další vlnu.
  Osobně nahrazuji slovo „rizikové” za „velmi rozumné”. Riziko je na novou vlnu nenaskočit.
 7. Nejste ochotni se zbavit nějakých dalších věcí. Složitost je snadná. Jednoduchost vyžaduje disciplínu. Nemůžete vybudovat zdravé manželství bez toho, že byste se vzdali schůzek s jinými ženami. Koho/co potřebujete, abyste to přestali dělat?
  Stále mě překvapuje, jak mnoho lidí si přímo hýčká své přetížení a nedostatek času.
 8. Nevybudujete přátelský tým. Každý může dělat přijímací řízení podle životopisu. Potřebujete najít lidi, se kterými chcete sdílet život. Z dlouhodobého pohledu jsou to právě ty velké vztahy, které vás ráno vytáhnou z postele.
  A opět, nezapomeňte při výběru lidí do týmu na bod 1: aby to byla i jejich vášeň.
  Jinak to bude takové to „šmudly nudly”.
 9. Nemáte nepříjemné konverzace. Když dojde k nepříjemnostem (a k nim dojde vždycky) někdo si musí natáhnout dospělácké kalhoty a zahájit nepříjemnou konverzaci, která povede k vyléčení pošramocených vztahů.
  Jak poznat, že nepříjemné rozpory umíte dotáhnout k oboustrannému prospěchu? Když si poté obě strany řeknou: „Jo, to jsme se krásně pohádali a ten výsledek, který se z toho urodil, ten rozhodně stál za to!”
 10. Bojíte se selhání. Pokud Vás stravuje strach, budete dělat hloupé věci. Necháte negativitu, aby Vás ovládla. Budete se držet známého a uváznete v průměrnosti.Čím vícekrát selžete, tím častěji naleznete úspěch.
  Jsou přístupy, které říkají, že prohra neexistuje. Existuje jenom poučení.

Pokud si myslíte, že by tady mělo být ještě něco, sem s tím. Komentáře pod článkem jsou vám zcela k dispozici.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se