Stav leadershipu v ČR

Trevor Smith, ředitel vzdělávací a konzultační společnosti Vision Training & Consulting, která působí v České republice, poskytl na začátku května 2008 časopisu Czech Business Weekly rozhovor, ve kterém mimo jiné sděluje své názory na stav politického a manažerského leadershipu v České Republice.

Shrnutí je jediné.

Nejsou!

Konkrétněji pan Smith říká:

  • Čeští pracovníci mají v zásadě dobré hodnoty. Jsou dobrými a inovativními pracovníky. Manažeři jim nerozumí a nerozumí ani tomu, co lidi motivuje a proč lidé pracují tak, jak pracují.
  • V Čechách je poměrně vysoká úroveň strachu před děláním chyb. Západní manažeři s tím umí pracovat, čeští ne.
  • Velkou výzvou pro české manažery je ochota k vlastní změně v tom směru, aby uměli zařídit, že lidé chtějí dostat ze sebe to nejlepší. Zatím převažuje manažerská tendence, aby lidé dělali to, co se jim řekne. Čeští manažeři neumí dostat z lidí to nejlepší, důvěřovat jim a připustit, že mohou při práci, nebo při sdělování svých názorů, udělat chyb. Lidé, aby nebyli trestáni, se raději do práce, ani sdělování názorů, nijak zvlášť nehrnou.
  • Čeští manažeři nejdou vpřed. Když jsou tázáni na svůj názor, mlčí.
  • V současné době má Česká republika leadership díru. V podnicích existuje mnoho dobrých manažerů, ale pouze jenom několik málo lídrů. Na politické scéně Čech žádný pořádný lídr neexistuje. I don’t see any clear Czech leaders at the moment on the business and political side.

Tolik pan Smith.

Panu Smithovi rozumím. V západních zemích je totiž manažerský leadership jednou z nejžádanějších komodit. Manažer bez alespoň náznaků leadershipu se již prakticky nikde neuchytí. A najednou, uprostřed Evropy, velká díra. A hluboký pokojný klídek. Namísto očekávaného troubení na poplach.

Co s tím?

Nemohu dělat rozhodnutí za manažery. Jenom připomínám:

  • Buď povedete, nebo budete vedeni, až donuceni.
  • Leadership je v dnešní době a s ohledem na budoucnost všeobecně považován za velmi výraznou až kritickou konkurenční výhodu. Nikoliv však klasický, na pouhém řízení založený management.
  • Jestli si někdo myslí, že by se mu v průběhu následujících tří - pěti let leadership mohl hodit, je na místě s ním začít minulý týden.

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se