Stav leadershipu v ČR

Trevor Smith, ředitel vzdělávací a konzultační společnosti Vision Training & Consulting, která působí v České republice, poskytl na začátku května 2008 časopisu Czech Business Weekly rozhovor, ve kterém mimo jiné sděluje své názory na stav politického a manažerského leadershipu v České Republice.

Shrnutí je jediné.

Nejsou!

Konkrétněji pan Smith říká:

  • Čeští pracovníci mají v zásadě dobré hodnoty. Jsou dobrými a inovativními pracovníky. Manažeři jim nerozumí a nerozumí ani tomu, co lidi motivuje a proč lidé pracují tak, jak pracují.
  • V Čechách je poměrně vysoká úroveň strachu před děláním chyb. Západní manažeři s tím umí pracovat, čeští ne.
  • Velkou výzvou pro české manažery je ochota k vlastní změně v tom směru, aby uměli zařídit, že lidé chtějí dostat ze sebe to nejlepší. Zatím převažuje manažerská tendence, aby lidé dělali to, co se jim řekne. Čeští manažeři neumí dostat z lidí to nejlepší, důvěřovat jim a připustit, že mohou při práci, nebo při sdělování svých názorů, udělat chyb. Lidé, aby nebyli trestáni, se raději do práce, ani sdělování názorů, nijak zvlášť nehrnou.
  • Čeští manažeři nejdou vpřed. Když jsou tázáni na svůj názor, mlčí.
  • V současné době má Česká republika leadership díru. V podnicích existuje mnoho dobrých manažerů, ale pouze jenom několik málo lídrů. Na politické scéně Čech žádný pořádný lídr neexistuje. I don’t see any clear Czech leaders at the moment on the business and political side.

Tolik pan Smith.

Panu Smithovi rozumím. V západních zemích je totiž manažerský leadership jednou z nejžádanějších komodit. Manažer bez alespoň náznaků leadershipu se již prakticky nikde neuchytí. A najednou, uprostřed Evropy, velká díra. A hluboký pokojný klídek. Namísto očekávaného troubení na poplach.

Co s tím?

Nemohu dělat rozhodnutí za manažery. Jenom připomínám:

  • Buď povedete, nebo budete vedeni, až donuceni.
  • Leadership je v dnešní době a s ohledem na budoucnost všeobecně považován za velmi výraznou až kritickou konkurenční výhodu. Nikoliv však klasický, na pouhém řízení založený management.
  • Jestli si někdo myslí, že by se mu v průběhu následujících tří - pěti let leadership mohl hodit, je na místě s ním začít minulý týden.

Komentáře   

 
0 # Leadership
martin drdlik 2008-08-03 15:46
:-) Dobrý den, zajímam se o leadership a souhlasím s článkem, že nejsou lidi ve vedoucích pozicích, kteří umějí vest. A ani těch co tomu umějí učit. Ani se nedivím, když nás stát neučí co bychom potřebovali a dělá z nás ovce, které potřebuje k odvádění daní. Pokud to co píšete o lidech, který projdou kurzem leadershipu a pozvednou svou osobu i umění vést lidi, nebudou tak ochotni stát v lajně, což pro stát není dobré. A protože ve školách nic takového neučí, tak hledám kde se mohu něčemu naučit. Vživotě je to potřeba, né jenom v práci! Chce to ucelený systém vzdělaní v Leadershipu, ale cena by byla příliš velká! Na to mi odpovíte, že pokud je to důležité, peníze se určitě najdou. Ale co když nejsem manažerem, ale pouhým dělníkem, který ví, že toto vzdělání by bylo výhodné do budoucnosti v osobním životě. Děkuji
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # Doporučuji 7 návyků
Moderátor 2008-08-04 01:21
Pro každou organizaci, stát z toho nevyjímaje, je rozvoj leadershipu na všech úrovních výhodný. Což ovšem nemusí být chápáno jako výhodné pro některé lidi, kteří v čele dané organizace stojí: nechtějí se o svoji moc dělit, chtějí spíše ovládat, než spolupracovat. V organizacích typu podnik je takových manažerů, podle mě, menšina. Standardní, čili statisticky převažující manažer, pouze neumí vést. Tak to bylo, je, a nějakou dobu ještě bude. Z hlediska zájmů celé organizace (firma, stát, planeta) a s přihlédnutím ke kontextu, to však není zrovna ten nejefektivnější způsob fungování. Svět, jako celek, však směřuje spíše k tomu, co je pro něj, jako celek, to nejvýhodnější.

Jak v sobě vypěstovat leadera? Aby byl člověk schopen vést alespoň svůj vlastní život a nenechat s sebou smýkat událostmi, nebo mocí nemocných lidí, sem a tam?

Na toto téma existuje spousta literatury. Mizerné, dobré i vynikající. Můžete podle mě začít s knihou Sedm návyků vůdčích osobností od Stephena Coveye. Je v prodeji. Je opravdu hodně univerzální.

Pár let Vám zabere zvládnout uvedené návyky jakž takž. Budete-li mít s žitím některých návyků problém, můžete se vrhnout na specializovanou literaturu, nebo jít (až nebudete vědět, co s penězi) na specializovaný kurz. Docela efektivní je rozvíjet návyky ve vlastní rodině, sdílet je a předávat si zkušenosti (dokonce existuje i kniha Sedm návyků šťastné rodiny, nebo tak nějak, ta vám poví více). A čím v tom budete lepší, tím více Vám bude jasné, co je toho ještě před vámi. Sedm návyků tedy není ani tak cílem, jako spíše stylem života, jeho neustálým vědomým usměrňováním a zušlechťováním.

A, mimochodem, pokud Vám samostudium půjde dobře, pravděpodobně brzy zjistíte, že z pohledu humanistického transformačního leadershipu je úplně vedlejší, jakou práci děláte (zda dělnickou, manažerskou, či jakoukoliv jinou), co máte za tituly (nic, Ing., generální ředitel), nebo co vlastníte (nic, garsonku, dům, ropná pole), ale kým, jako člověk, jste. Sedm návyků učí být celým člověkem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # martin drdlik 2008-08-06 20:10
Dobrý den,
říkáte, že pokud člověk chce zvládnout umění být dobrým leaderem ( osobní rozvoj, komunikaci,..at d), měl by navštěvovat kurzy, jelikož mu to přinese víc něž kniha?

Jak v sobě vypěstoval leadera! Je to vůbec možný?
Jde vypěstovat komunikační dovednosti, když je člověk nemluvka?
Já si vůbec nepamatuji jména, a jsou kurzy kde vám ,,slibují,, že vás naučí jak si je pamatovat, je to možný?
Používáte ve svých seminářích neuro lingvistické programování?

Jak reálně velká může být změna u člověka?

Kousek z knihy-The Quest for a General Theory of Leadership--záv ěrečný názor publikovaný v knize:---Projek t demonstroval dvě věci: za prvé k legitimitě vůdce nepotřebujete teorii--- přeci teorii vám musí někdo říct, když už nás ji škola, rodiče nenaučili.
Dobře, že doporučujete knihy, které jsou dobré a špatné. Nemusíme strácet drahocený čas s knihou, která by nám moc nedala. Díky
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
0 # 7 otázek, 7 odpovědí
Moderátor 2008-08-07 12:47
Díky za otázky. Zase mi pomohly si lépe ujasnit některé věci.

Nadnesl jste poněkud více témat, reaguji na ně po blocích. Omlouvám se, pokud budu příliš stručný, doufám však, že dostatečně srozumitelný.

a) Kurzy více, než kniha
Pro leadership je úplně nejlepší kombinace různých metod. Nebudu teď o nich psát. Je však jisté, že pouze učení se z literatury, nebo naslouchání přednášky, nestačí. Chybí důležitý prvek - živá zkušenost.
b) Je vůbec možné v sobě vypěstovat leadera?
Všichni lidé, které znám osobně, nebo z knih, a kteří se zabývají leadershipem tvrdí, že u většiny lidí to možné je. Moje osobní odhady jsou, že 90% populace je v úplné pohodě.
c) Jde vypěstovat komunikační dovednosti, je-li člověk nemluvka?
Jde o to, do jaké míry a za jak dlouho. Existuje mnoho příkladů lidí, kteří koktali, zadrhávali, avšak ze kterých se stali vynikající řečníci a leadeři. Jedním z exemplárních příkladů je legendární Jack Welch.
V leadershipu však není podmínkou mluvit hodně. Stačí, když to umíte zařídit tak, aby lidé přikládali váhu tomu, co řeknete. Znám výborné leadery, kteří za den pronesou stěží pár slov. Znám lidi, kteří mluví jako z partesu, ale nikdo jim nevěnuje pozornost. Určitě máte stejnou zkušenost.
Kecy nikdy nenahradí nedostatky osobnosti. Osobnost často mluví sama za sebe.
d) Pamatování jmen.
Je-li to pro vás důležité, je dobré se tomu naučit. Je možné se tomu naučit. Jde o to, abyste přišel na to, jakou strategii pamatování používáte na něco, co si umíte pamatovat (něco si přeci pamatujete dobře, že?). A tuto strategii, která vám funguje, použil na jména. Je to docela triviální (a účinná) technika NLP.
Ale znovu. Potřebujete to? Nemáte důležitější věci před sebou?
e) Používám neurolingvistic ké programování při seminářích?
Ano, učím účastníky některé základní modely a techniky z NLP. Jsou to ty, které jsem si v manažerské praxi ověřil, že jsou (pro mnou preferovaný styl leadershipu) ty nejúčinnější.
f) Jak reálně velká může být změna u člověka?
Docela dost - viz zkušenosti z výcviku armádních bojových komand. Jsem názoru, že vlastní provedení změny je snazší, než sebepoznání, které by mělo předcházet rozhodnutí o tom, zda změnu vůbec uskutečnit a jakou. Často člověk při tom zjistí, že měnit není třeba skoro nic, a že jde spíše o to začít myslet, cítit a jednat i způsoby, které zatím nepoužíval.
g) K legitimitě vůdce nepotřebujete teorii
To je názor napsaný v knize. Dá se s ním polemizovat. Je dobře, že s ním polemizujete. Já s názorem souhlasím v tom smyslu, že se opravdu objevují uznávané vůdčí osobnosti, které se leadershipu nikde neučili. Mají to jaksi v sobě. Většina z nás, to si přiznejme, se k tomu musí dopracovat. Čas výuky lze zkrátit různými výukovými metodami. Do nich patří i získávání znalostí.
-------------------
A mohl bych Vás také požádat o laskavost?
1. Která pasáž v \"Kapitolách o vedení\" je podle Vás nedostatečně zpracovaná?
2. Která pasáž o leadershipu tam úplně chybí?
3. Kterou pasáž tam považujete za zcela zbytečnou?
Díky za Váš čas!
-------------------
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Základní pravidla k psaní příspěvků jsou uvedena zde.

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se