K čemu jsou mentoři a koučové?

Neznám žádného lídra, a to v žádné oblasti, který by neměl alespoň jednoho mentora.

Warren Bennis

Mentor

Warren Bennis, známý guru leadership gurů, obyčejně nemluví jen tak do větru. Zdá se, že mentoři jsou k něčemu dobří. K čemu pak?

Stručně a obecně řečeno je to kvůli vynikajícím výsledkům. Platí to již od pradávných dob. Například Socrates byl mentorem Plata, Plato byl mentorem Aristotela, Aristoteles byl mentorem Alexandra Velikého. Tehdy se sice mentoři nazývali Mistry nebo Učiteli, ale to je jedno. Jejich úlohou bylo spolupodílet se na výchově dalších skvělých lidí.

Možná však, že by otázka „k čemu jsou” chtěla poněkud konkrétnější odpověď. Inspiraci jsem nalezl v kratičkém článku Kevina Eikenberryho, podle mě jednoho z nejlepších poskytovatelů leadershipu na světě. V článku sice Eikenberry píše jenom o koučích, ale pro mnoho a mnoho případů se zrovna tak dobře může jednat o mentory. Mentor totiž velmi často používá koučovacích technik. (Ne však každý kouč může být mentorem. Kouč se totiž nemusí v předmětu „podnikání” vůbec vyznat. Jeho profesí je kladení otázek. Mentor se však vyzná a jeho vyzrálá osobnost, která je základním předpokladem dobrého mentoringu, mu umožňuje poskytovat pohledy a integraci jednotlivých části z širší perspektivy.)

Takže ještě jednou: K čemu konkrétně jsou, podle Eikenberryho, mentoři a koučové?

Vyzyvatel

Být manažerem často znamená být velmi osamocen v tom smyslu, že manažer často nemá nikoho, kdo by jej opravdu konfrontoval s jeho myšlenkami, nápady a činnostmi. Kouč tak činí. Kouč se ptá proč?

Osobně toto spatřuje důležité zvláště pro zkušené manažery. Zde je nebezpečí upadnutí do vyježděných kolejí osvědčených předpokladů, přesvědčení a praktik obzvláště veliké.

Spolehlivý rádce

Kromě toho, že manažeři (tedy ti, kteří opravdu chtějí být dobrými v tom, co dělají) potřebují někoho, kdo je konfrontuje se zejména neuvědomovanými předpoklady, myšlením a činnostmi, potřebují také někoho, kdo je opravu nezaujatě vyslechne, někoho, kdo porozumí kontextu a situaci, někoho, kdo poskytne nezaujatý pohled na situaci a širší perspektivu. Přesně tohle dělá mentor.

Trvalý proces

Většina manažerského rozvoje vypadá jako řada nezávislých událostí. Účast na kurzu, přečtení knihy, odzkoušení nové techniky. Je třeba někoho, kdo by to z dlouhodobého pohledu udržoval integrované do jednoho vnitřně si neodporujícího celku.

Rychlost

Protože rozvoj se sestává z vnitřně neodporujících se částí, je rychlejší.

Zodpovědnost

Eikenberry tvrdí, že tento bod je nejdůležitějším. Zdůvodňuje to tím, že manažeři mají mnoho priorit, které soupeří o jejich pozornost a čas. V takovém prostředí je snadné odložit nenaléhavé skutečnosti, a dlouhodobý rozvoj takovým je, na jindy. Správný kouč (mentor) a uzavřený kontrakt, si to nenechají líbit. Manažeři jsou nuceni se podřídit tomu, co předem identifikovali jako důležité, a to i přesto, že to právě teď, tuto minutu, hodinu, den či týden, to není naléhavé. Tímto de facto donucením k zodpovědnosti se uskutečňuje průběžný a relativně rychlý postup vpřed.


Závěrem Kevin Eikenberry radí:

Jestliže to myslíte s výsledky vážně, a pokud jste se rozhodli, že vaše leadership dovednosti způsobí změnu ve vaší organizaci a světu, najděte si kouče (pozn. autora: nebo mentora), který vám pomůže se tam dostat rychleji.

Kevin Eikenberry

Myslím si, že je to užitečná rada. Pro někoho. Někteří manažeři na ní dali a jsou za ní vděčni. Mnoho manažerů však je, přiznejme si to, jiných. Netouží po excelenci. Touží po minimalizaci nákladů, času a úsilí, touží po maximalizaci peněz, které získají, a konečně touží po tom, aby si za to nešli sednout. Pro ně je spíše žádoucí najít šikovné daňové poradce, procesní a strukturální optimalizátory a právníky. To však není a nikdy nebude leadershipem.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se