Rozpory a jak je řešit

Peter Koestenbaum

K inspiraci pro vedení lidí nabízím další myšlenku Petera Koestenbauma, člověka s filozofickým, fyzikálním a teologickým vzděláním ze Standfordu, Harvardu a Bostonské univerzity, autora mnoha knih, poradce mnoha význačných podniků, jako je Ford, EDS, Citibank, Ericsson, Xerox a zakladatele Koestenbaumova institutu.

Tato myšlenka je také převzata z článku Do you have the will to lead?

Opravdoví lídři se vyrovnali se základní existencionální skutečností - nelze se vyhnout vnitřním rozporům života. Lídrova mysl je prostorná. Má dost místa k nejasnostem, k dvojakosti světa, dost místa pro konflikty pocitů i pro konflikty idejí.

Věřím, že centrálním rysem lídra je jeho schopnost zvládat polarity. V každém aspektu života jsou polarity nevyhnutelné: chceme žít, avšak musíme umřít. Jak se mám naplno věnovat jak rodině, tak kariéře? Jsem nadřízený, nebo přítel? Miluji, nebo posuzuji? Jak skloubit své potřeby s potřebami týmu? Tyto paradoxy jsou zkrátka součástí života. Každá interakce v podnikání je formou konfrontace - střetem priorit, zápasem o důstojnost, bitvou o přesvědčení. Není to o epické bitvě, ve které bůh zápasí s ďáblem nebo dobro se zlem. Rozdíly jsou v podstatě věcí. Jak jednáme, jak reagujeme na tyto rozdíly - to je to, co odlišuje velikost od průměrnosti...

...Management rozdílů nás učí, že nejsou žádná řešení - jsou pouze změny v postojích. Když se s rozdíly poperete, ztratíte svoji aroganci, sebeshovívavé iluze a uvědomíte si, že jste pro legraci. To způsobí, že se stanete důvěryhodnějším člověkem - ihned.

Takže: není třeba se trápit tím, že každý člově je jiný, že někdo je takový, druhý onaký. A není třeba se trápit tím, že to, co nám osobně je úplně jasné, není pro někoho jiného jasné vůbec. Není třeba se trápit tím, že existují spory a konflikty. Stejně s tím vším nic nenaděláme. Tak proč si to alespoň neužívat?

Zkuste se třeba hádat mile - pro rozvoj a užitek svůj i svého okolí. Rozdíl je změna a změna je život.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se