Co děláme, když se dostaneme do problémů?

Peter Koestenbaum

K inspiraci pro vedení lidí nabízím myšlenku Petera Koestenbauma, člověka s filozofickým, fyzikálním a teologickým vzděláním ze Standfordu, Harvardu a Bostonské univerzity, autora mnoha knih, poradce mnoha význačných podniků, jako je Ford, EDS, Citibank, Ericsson, Xerox a zakladatele Koestenbaumova institutu.

Myšlenka je převzata z článku Do you have the will to lead?

Myslete na lídra jako sumu dvou vektorů: kompetence (vaše specializace, dovednosti, znalosti) a autentičnosti (vaše identita, váš charakter, vaše postoje). Když se podniky a lidé zadrhnou, mají tendenci přiložit do kotle více kompetence - to, co je hlavně dostalo do problémů: když se budete více snažit více, budete úspěšní, nebo budete-li lépe řídit, dostanete výsledky, které chcete.

Problém je, když se zadrhnete, že pravděpodobně nebudete dělat pokroky s využitím kompetencí. Místo toho pokrok vyžaduje zaměřit se na dvě věci. Za prvé musíte porozumět lépe sami sobě - ve filozofickém slova smyslu - co to znamená existovat na tomto světě jako lidská bytost. Za druhé musíte změnit své návyky myšlení: jak přemýšlíte, co oceňujete, jak pracujte, jak se stýkáte s lidmi, jak se učíte, co očekáváte od života, jak se vypořádáváte s frustracemi. Změna těchto návyků znamená změnit vaši cestu k tomu být inteligentní. Znamená to přesun z ne-leadership myšlení k myšlení lídra.

Myslím, že poselství Petera Koestenbauma je zřejmé:

Když se lidé dostanou do problémů, většinou opakují své chování a myšlení, které je dostalo do problémů, avšak ještě s větším úsilím.

Problém je však třeba řešit na vyšší úrovni, než ve které se problém nachází.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se