Desatero pro vedení lidí Jeffa Immelta

Jeff Immelt

Neznáte Jeffa Immelta? Od roku 2001 předseda představenstva a generální ředitel General Electric. Není sice tak známý, jako jeho prapředchůdce „neutronový” Jack Welch, jehož doporučení k vedení lidí jsem již na těchto stránkách vícekrát přinesl, ale úplně tak neznámý pan Immelt zase není.

V senzacechtivých mediálních kruzích se proslavil zejména svoji vysokou osobní efektivitou: za rok 2006 si vydělal 3 milióny a k tomu dalších 6 miliónů dostal na odměnách. V dolarech, samozřejmě. Přesto skromně přiznává, že za poslední tři roky nebyl jeho průměr nijak zvlášť slavný: nedostal se ani do první padesátky nejlépe placených lidí.

V interview pro Fast Company Jeff Immelt uvedl své desatero pro vedení lidí. Jsem názoru, že je vynikající. Mimochodem - díky stručnosti a srozumitelnost pana Imelta jsem nemusel dělat extrakt původního článku: dnešní příspěvek je jeho téměř doslovný překlad.

Osobní odpovědnost

„Enronem a podobnými skandály skončila pro lídry éra osobní svobody a začala éra osobní odpovědnosti. Dnešní vedení je o vytváření týmů a vyzdvihování zásluh ostatních lidí. Už to není o vás, lídrech.”

Jeff Immelt používá termín lídr jako označení funkční pozice určující jakéhokoliv reprezentanta či představitele čehokoliv. Je jasné, že tito reprezentanti by měli také vést lidi. Ne každý funkcí obdařený člověk vede, ne každý, kdo vede má funkci. Nelze ztotožňovat „funkci lídra” a „činnost vedení lidí”.

Stále zjednodušujte věci

„V tom je mým vzorem, ” říká Pan Immelt, „Jack Welch. Každý lídr musí umět jasně vysvětlit tři nejdůležitější věci, na kterých organizace pracuje. Pokud to nesvedete, nevedete dobře.”

Pochopte šířku, hloubku a kontext

„To nejdůležitější, co jsme se naučil od té doby, co jsem se stal ředitelem, je kontext. Je to o tom, jak vaše firma zapadá do okolního světa a jak se v něm chová. ”

Důležitost sladění a time managementu

„Být dobrým lídrem není žádná magie. Koncem každého týdne je třeba věnovat čas opravdu důležitým věcem: stanovení priorit, změření výsledků a jejich ocenění.”

Lídři se stále sami učí a musí se učit, jak učit ostatní

„Lídr je ve své primární roli učitelem. Lidé, kteří s vámi pracují, s vámi nemusí souhlasit, ale musí cítit, že máte snahu sdílet s nimi to, co jste se naučili.”

Buďte k sobě pravdiví

„Leadership je pronikavá cesta do svého nitra. Pro uskutečnění věcí můžete použít váš vlastní styl. Je to o sebeuvědomění. Každé jitro se podívám do zrcadla a říkám si: 'Včera jsem mohl udělat tři věci lépe.' ”

Management je o nastavení hranic a nechání svobody uvnitř

„Hranice tvoří povinnosti, zaujetí, důvěra a týmová práce. Uvnitř těchto hranic je spousta svobody. Nikdo však nesmí uvedené čtyři hranice překročit.”

Buďte ukáznění a detailní

„Dobří lídři se nikdy nebojí osobně intervenovat v důležitých věcech. Michael Dell vám může říci kolik počítačů bylo včera vypraveno ze Singapuru. ”

Nechte pár věcí nezodpovězenými

„Mohu znát odpověď, ale často nechávám tým, aby si našel svoji vlastní cestu. Někdy je pro mě mnohem efektivnější být aktivním posluchačem než zadat na schůzi sedmnáct akčních úkolů.”

Mějte rádi lidi

„Dnes je to všechno o zaměstnancích. Není tu nikdo, kdo by tu být nechtěl. Proto je kruciální porozumět lidem, být vždycky férový a dožadovat se toho nejlepšího v nich. A když to nefunguje, potřebují vědět, že to není osobní.”

Co říkáte? Není to špatné desatero, že?

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se