10 příležitostí jak být ještě lepším manažerem

Možná, že jste dobrým manažerem. Možná, že chcete dělat svoji práci ještě lépe. V tom případě Vás možná inspiruje článek John Reha Ten Things To Do Today To Be A Better Manager. Čerpá ze své dlouholeté zkušenosti projektového manažera, vývojáře, HR manažera, marketéra, mentora a business konzultanta.

Určitě mnoho z níže uvedených věcí, ne-li všechny, děláte. Přesto je občas dobré si udělat jejich revizi a zamyslet se nad tím, zda jste se svým výkonem dostatečně spokojeni. Nejste-li, a chcete-li se v dané oblasti zlepšit, pak jediné, co Vám pak jenom zbývá, je říci si jak a kdy.

1. Vyberte ty nejlepší lidi

Jako manažer jste pouze tak dobrý, jak dobří jsou vaši lidé. Zvyšte pravděpodobnost svého úspěchu tím, že vyberete ty nejlepší lidi hned na začátku.

Koncentrovat se na výběr těch nejlepších může způsobit zbytečné frustrace: hotových géniů je málo a zájem o ně je velký. Podle mě je lépe připravit na to, že budete přijímat spíše lidi, kteří mají předpoklady být v dané oblasti ti nejlepší. Pak je vaším manažerským úkolem toho s nimi dosáhnout. A když Vám náhodou v sítu uvízne génius, tím lépe.

2. Motivujte

Lidé dělají věci, protože chtějí. Nikoliv kvůli práci samé, ale kvůli výsledkům. Abyste lidi lépe motivovali, musíte zjistit, co chtějí a pomoci jim odhalit, jak jim v tom práce, kterou dělají, pomůže.

Existuje docela dost lidí, kteří dělají práci kvůli ní samé. Výsledky vnímají jako příjemný doplněk.
Není tak snadné zjistit, co lidé chtějí. Často to přesně nevědí ani oni sami. Nejprve jim tedy musíte pomoci najít to, co chtějí.

4. Neřiďte pouze, ale také veďte (Be a Lídr, Not Only a Manager)

Možná, že jste z nejlepších lidí sestavili ten nejlepší tým a možná, že jste je motivovali k vrcholnému výkonu. co ještě schází? Motivace je k ničemu, pokud jste neudal směr pohybu. Schopnost udávat směr je to, co odlišuje lídry od ostatních lidí.

5. Zlepšete svoje komunikační dovednosti

Komunikace je nejdůležitější dovedností manažera. Všechno na ní závisí. Nemůžete být lídrem, pokud nejste schopni svoji vizi dobře komunikovat. Nemůžete motivovat, pokud Vám lidé nerozumí tomu, co chcete.

Pozastavuji se nad větou „Nemůžete motivovat, pokud lidé nerozumí tomu, co chcete.” Mnoho manažerů tuto větu chápe opravdu tak, jak je napsaná. A snaží se učit, „jak být lépe pochopen”. To je však úplně, totálně a zcela špatně. Věta mluví o důsledku, nikoliv příčině. Podstatou motivace - aby vám lidé porozuměli - je lepší pochopení lidí. Je důležité, kriticky důležité, naučit se „jak lépe lidi pochopit ”. A to je těžké. Důsledek - být lépe pochopen - pak už těžký není. Bez pochopení lidí je motivace nemožná.

6. Zlepšete svůj finanční management

Aby firma přežila, musí utrácet méně, než vydělá. V závislosti na vaši pozici v organizaci můžete mít větší vliv na jednu oblast a menší na druhou. Musíte však porozumět oběma. Můžete pomoci firmě, zaměstnancům i sobě v tom, jak lépe řídit firemní peníze.
Souhlas. V mnoha firmách je totiž starost o peníze starostí pouze k tomu určených manažerů. A ostatní se řídí stanovenými předpisy: utrácejí, nakolik jim to budget dovoluje a reportují ve stanovených časech. To je však na hony vzdáleno „vyhledávání příležitostí k tomu vydělat více a utrácet méně”. Což je esence finančního managementu.

7. Zlepšete svůj time management

Čeho máte pravděpodobně v práci méně, než peněz, je čas. Když zlepšíte time management svých lidí i váš, budete lepším manažerem.

Určitě. A základem je vědět, jaké časové investice manažera přinášejí největší užitek. Vím, že málokterý manažer, který pouze řídí, toto neví. Vím, že lidé, kteří také vedou, toto ví. Investují svůj čas do důležitých věcí.

8. Nezapomínejte na seberozvoj

Ve vší té koncentraci na lidi nezapomeňte na sebe. Identifikujte oblasti, ve kterých jste slabý a zlepšete se.

Není to tak snadné, jak se řekne. Najít svá vlastní omezení je mimořádně těžké. Docela dobře to to vystihuje následující větička: „Pokud je vám to zřejmé, pak je jasné, že o tom nevíte nic. ”

9. Praktikujte etický management

Ano, americký management žije v prostředí silné nedůvěry a silného tlaku na etiku, který vznikl jako důsledek mnoha nedávných firemních finančních skandálů. I u nás jsou skandály. Ponaučení si z nich nebere nikdo. Na rozdíl od Američanů. Škoda.

10. Dejte si pauzu

Pokud budete příliš vystresován, vaše efektivita půjde dolů. Budete méně tolerantní, budete příliš tvrdý. Nikdo s vámi nebude chtít trávit čas. Dejte si pauzu. Najděte si čas na oddech a relaxaci.

Najít přiměřenou rovnováhu mezi prací a ostatním životem je umění, které také patří do time managementu, seberozvoje a sebevedení. Často totiž stojí pracovní a soukromý život proto sobě jako nepřátelé. A manažer svádí uvnitř sebe sama kruté a vysilující bitvy. Jednou vyhraje to, podruhé ono. Při správném sebevedení je to jiné: pracovní život podporuje soukromý a soukromý podporuje pracovní. Místo sporů je tu soulad. A místo stresů je tu spokojenost.

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se