Umění demotivace

V časopise TimesOnLine byl nedávno publikován příspěvek Steve Sonsina Key to Leadership lie within. Sonsin v něm píše, že než se začít pokoušet o imitaci Gándhího, nebo Jacka Welsche, je daleko lepší nejdříve začít pracovat na korekci svých vlastních omezení. Hlavní omezení manažerů vidí v tom, že lidi spíše demotivují, než motivují. Proto by manažeři měli v prvé řadě přestat dělat věci, které lidi demotivují. Které to jsou?

Demotivace

Identifikoval, že mezi manažery jsou rozšířené zejména následující demotivující techniky:

  • Mikromanagement, nerespektování lidí a donucování, které zabíjejí nadšení.
  • Agresivita, neempatičnost a ignorování rovnováhy mezi životem a prací, které likvidují emoce.
  • Neúplná, nebo nekonzistentní komunikace, která ničí porozumění.
  • Určování cílů ze strany manažera a nepodporování společné týmové práce na společných cílech, což vede k útlumu angažovanosti.
  • Odměňování věcí, které by odměňovány být neměly, nebo špatné odměňování (například dát finanční odměnu tomu, kdo není motivován penězi).
  • Techniky, které rozvracejí firemní kulturu.
  • Přijímání nefér rozhodnutí vůči lidem, které ničí důvěru.

Ačkoliv si myslím, že umění demotivace je složitější, lze s uvedeným seznamem docela dobře možné začít. A to už je těžší: není až tak hrozné, že něco z toho manažeři dělají. Nikdo není dokonalý. Horší je, že manažeři většinou ani nevědí, že to dělají a tudíž nejsou z principu schopni to přestat dělat. Toto - jak vlastně manažeři dělají svojí práci, jak přesně demotivují - se totiž při žádném školení nedozvědí. Proto Sonsino také říká, že v organizacích, které chtějí podpořit rozvoj leadershipu, má - kromě standardního způsobu výuky - významnou úlohu koučování a trénink přímo na pracovišti. Zcela souhlasím, protože jinak to ani nejde.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se