Tom Peters: nejlepšími lídry jsou ženy

Tom Peters

Tom Peters (1942), enfant terrible mezi business konzultanty, se uvedl a nesmazatelně zapsal do myslí dvou generací manažerů knihou Hledání dokonalosti, knihou kterou v roce 1982 napsal společně s Bobem Watermanem. Možná, že znáte i jeho další slavnou knihu Prosperita se rodí z chaosu.

Mladistvé, energické, nekonvenční a výbušné myšlenky více než šedesátiletého Toma Peterse stále inspirují ty manažery, kteří se dívají dopředu. Tom Peters, kterého The Economist označil jako nejlepšího přítele a noční můru businessu, při příležitosti svých šedesátých narozenin napsal prohlášení „This I believe”: výběr z toho, co si myslí, že je v dnešním businessu to nejdůležitější. Celkem 60 myšlenek a doporučení.

Celé prohlášení je o změnách: změnách přesvědčení, hodnot, změnách postojů i změnách ve vlastní podnikatelské činnosti; je to tedy celé o vedení organizací, týmů i vedení sebe sama. V dnešním příspěvku jsem se z Petersova prohlášení vytáhl pouze jednu jedinou myšlenku, ve které Peters tvrdí, a umí to i zdůvodnit, že nejlepšími potenciálními lídry jsou ženy. Kompletní skoro sedmdesátistránkové prohlášení Toma Peterse „This I believe” je ke stažení na našem webu .

Tom Peters píše:

Ženy budou vést. (Tečka)

A je to nanejvýše nutná věc. Logika věci je v tom, že ženy přinášejí do práce perfektní sadu schopností pro rodící se novou ekonomiku. Na rozdíl od mužů mají ženy sklon spojovat místo pozicovat pracovníky, upřednostňují interaktivní kolaborativní styl vedení, věří, že zmocňování přebijí pyramidovou rozhodovací hierarchii, udržují plodnou spolupráci, bez problémů sdílí informace, vidí přerozdělování moci jako vítězství, nekapitulují, upřednostňují mnohostrannou zpětnou vazbu, stejnou měrou oceňují interpersonální a technologické dovednosti, oceňují stejnou měrou přínos jednotlivce i skupiny, ochotně přijímají nejednoznačnost, oceňují intuici stejně tak, jako čistou logiku, jsou přirozeně flexibilní, oceňují kulturní rozdílnosti.

Samozřejmě, že ne všichni muži jsou beznadějní nemotorové ve všech uvedených věcech. Přesto však, hlavní sklony, které odlišují ženy od mužů hovoří ze střednědobého a dlouhodobého výhledu ve prospěch nástupu žen do vedoucích pozic. Přes současnou situaci, kdy pouze 8 z celkového počtu 500 firem žebříčku Fortune vedly v roce 2003 ženy, Tom Peters souhlasí se speciální zprávou Business Week: „Nové studie ukazují, že ženy manažerky zastiňují své mužské protějšky téměř ve všech měřítkách”.

Tom Peters doporučuje, aby ženy, které jsou nyní spíše nedoceňovány, byly vážně uváženy vždy, když hledáme odpověď na otázku „Kde najít více lepších lídrů (manažerů)?”

To, že ženy mají (v průměru) k (transformačnímu) vedení lidí a týmů výrazně lepší předpoklady než muži, je poměrně zřejmé. Stejně tak jako ke sportovnímu horolezením, Tai Chi a mnoha dalším činnostem. Předpoklady však nejsou všechno. Sebeúrodnější půda, necháme-li ji ležet ladem, bude plodit pouze plevel. A pouze ten člověk, který se svými přednostmi něco dělá, který je objevuje a s nadšením je vytrvale a uvědoměle a s odvahou rozvijí, a který také zaceluje a doplňuje své mezery, může být mistrem. A cesta k výjimečnosti je natolik dlouhá, že je prakticky srdečně jedno, že jeden stojí na startu o deset metrů vpředu a druhý vzadu...

Doporučuji tedy ženám, aby své přirozené nadání a vrozené předpoklady nenechaly ležet ladem. Je to škoda nevyužít dary, které máte.

A ještě radu pro ty, kteří „stojí vzadu”, pro muže. Je to stejná rada, kterou svým žákům poskytují trenéři sportovního horolezení a mistři Tai Chi: učte se od žen! Vězte, že netrénovaná, průměrná žena je na tom ve vedení lidí lépe, než muž vycvičený manažer. Pozorujte, co dělají a jak to dělají. Naslouchejte, o čem a jak mluví. Ptejte se jich, o čem a jak přemýšlejí, jak docházejí k rozhodnutí. Zkrátka pokuste se od nich naučit jak to dělají, že to dělají dobře. Pokud budete dostatečně vnímaví a pokud budete mít to přání, vůli, odvahu, vytrvalost a elán se změnit, nemusíte na tom být v závěru tak špatně, jako mužský průměr.

A další věc: management není jenom o vedení, ale také o řízení. A to k tomu, zdá se, zase mají lepší předpoklady muži...

Nemyslím si tedy, že lze obecně říci, že ženy, nebo muži mají lepší manažerské předpoklady. Vhodnost manažera závisí nejen na jeho osobních předpokladech a silných stránkách, ale také na konkrétní situaci podniku, na výzvách, které řeší a asi bude řešit, na obklopujícím prostředí, atd. atd. Je, myslím, lépe hledat na manažerskou pozici spíše vhodného člověka, než se nechat omezovat přílišnou generalizací, že muži jsou tací a ženy onaké...


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se