Jak uspět při komunikaci s příliš sebevědomým člověkem

Jistě znáte lidi, kteří mají vysoké sebevědomí. Určitě je najdete na vedoucích pozicích. Zde je vysoká úroveň sebevědomí nutná pro jejich profesi. Najdete je na též na straně silných zákazníků i dodavatelů. Pocit multimiliardových firem za zády jim sebevědomí opravdu neobyčejně zdvihá. Proč ne, důvod k tomu opravdu mají.

Vysoké sebevědomí samo o sobě není špatné; v kombinaci s dalšími přesvědčeními a vlastním pocitem identity však může být pro zdar vaší komunikace s danou osobou značnou překážkou. Zdají se vám často jako nadutí tupci. Prostě vás neposlouchají!

Pro vaši inspiraci dávám tip: „Jak to udělat, aby vás příliš sebevědomý člověk vůbec slyšel?”

Význam komunikace spočívá v odezvě, kterou dostáváte.

Stává se, že někdy mluvíte a mluvíte a mluvíte - a nic. Aby se výsledek, kterého jste dosáhli - tedy nic - změnil na něco nenulového, nezbývá než změnit svoje chování. O příčinách „neslyšení” jsme již hodně v kapitolách o vedení hodně psali: na „vině” může být použití nevhodných komunikačních kanálů, nerespektování individuálních mentálních postupů (vzorců), atd., atd.

Někdy nás však partner neslyší, protože mu v tom brání jeho přílišné sebevědomí ve srovnání kombinované s nižší sebereflexí, respektem k ostatním a podobně. Daný člověk je zejména přesvědčen, že:

 • Ví všechno nejlépe, anebo alespoň ví všechno, co vědět potřeba je.
 • Nemají většinou žádné problémy. A pokud je náhodou mají, způsobují je jiní.
 • Jsou schopnější, lepší a důležitější než ostatní.

Přesvědčení o vlastní identitě (jsem nejlepší) je ve struktuře lidské osobnosti poměrně hluboko a při běžné konverzaci nemá prakticky smysl se do toho vůbec pouštět.

Podle mě je jedinou cestou, jak vůbec při komunikaci s člověkem s takto neotřesitelně pevným přesvědčením o vlastní výjimečnosti uspět, je postavit svoji komunikaci na stejně tak silných vašich osobních přesvědčení.

Věřte, a to naprosto pevně v to, že

 • Určitě existuje něco, co ten člověk neví.
 • Určitě existuje něco, v čem dokonalý není.
 • Určitě existuje problém a Vy máte řešení.
 • Určitě jste v něčem lepší, než on.

A to vše mu chcete sdělit tak, aby to pochopil.

Pokud zůstanete jenom u cíle „chcete mu to sdělit tak, aby to pochopil” a nepodložíte to vašimi pevnými přesvědčeními, s největší pravděpodobností dopadne komunikace tak, že vás při ní přesvědčí, že „on je zase ten nejlepší”.

Druhou věcí je technika vlastní komunikace. Vaše znalost o jeho pocitu identity pro vás totiž může být komunikační výhodou.

Nebojujte s jeho identitou, ale využijte ji.

Nebojovat s identitou znamená respektovat ji. To, že jeho identitu respektujete, nesmíte zapomenout projevit navenek! Jinak se o tom nikdo nedoví.

Dovolávejte se jí tedy při komunikaci. Například tak, že budete používat tyto obraty:

 • Jak sám jistě dobře víte ....
 • S vašimi znalostmi a zkušenostmi ...
 • Možná budete chtít uvážit ...
 • Mnoho lidí (organizací) má takové problémy. Jak jste je vyřešili (nebo jak jste jim zabránili) vy?
  Zde je obsažen jemný trik: předpoklad, že to má/mají vyřešeno. Vychází však z toho, že žádné problémy daný člověk/daná organizace, nemá, a tudíž je má/mají vyřešeny.
 • Vidím (slyším, cítím) , že jste odborník (víte co děláte, atd...) v .... Já jsme také odborník na xxx (uveďte něco jiného).

Vyvarujte se však:

 • používání spojky ale, kterou de facto vyjadřujete nesouhlas. Například: „Máte pravdu, ale ...” Osoby s příliš velkým sebevědomím často berou vyjádření nesouhlasu jako útok na svoji identitu. A to vy nechcete. Přesto však potřebujete si nechat právo vyjádřit nesouhlas (respektovat neznamená souhlasit). Nahraďte tedy spojku ale spojkou a. Například takto: „Máte pravdu, a jak jistě sám nejlépe víte, existuje i další možnost ...”
 • podceňování inteligence partnera. Vysoké sebevědomí (což je ostatně váš subjektivní dojem) není příznakem, ani projevem nízké inteligence. Může to být klidně přesně naopak.

To, že je důležité v průběhu komunikace udržovat citlivý raport (!), používat ty správné komunikační kanály, jazykové vzorce metaprogramů, nemusím opakovat. To je základ.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se