Jack Welch - 8 zásad vedení lidí

Jack Welch

Jack Welch. Legendární postava moderního podnikání s ohledem na inovativní přístup k managementu a praktickému vedení lidí. Jeho styl vedení lidí byl převzat v mnoha podnicích ve Spojených Státech. Píši styl vedení lidí avšak spíše bych měl napsat spektrum stylů řízení a vedení lidí. A, domnívám se, že právě jeho flexibilita, široký záběr, vnímavost, netunelové vidění a jeho pestrost stylů řízení a vedení lidí a udělaly z Jacka Welche a podniku, který vedl, to, čím se nakonec stali: světovými jedničkami.

Porovnám-li totiž praktiky vedení lidí Jacka Welsche s těmi praktikami, které jsem měl příležitost poznat u nepříliš úspěšných lídrů, nevyhnutelně dospívám k závěru, že tito nepříliš úspěšní lídři dělali převzali pouze něco, nikdy však ne všechno zároveň.

V doporučeních Jacka Welche, které ve svých knihách či rozhovorech pro časopisy nebo noviny publikoval, je těžké oddělit management od leadershipu; jeho doporučení tvoří ucelenou jednotu. Proto i následující zásady vedení Jacka Welche, které jsem převzal z knihy „Cesta k vítězství”, neberte prosím jako vyčerpávající návod k tomu, jak být úspěšný při vedení lidí. Přesto můžete uvedené zásady brát jako zcela základní. Osobně je vnímám jako neobyčejně inspirující a rád se s vámi o ně dělím.

Co dělat při vedení lidí

  1. Vůdcové neúnavně zdokonalují svůj tým. Vůdcové využívají každého setkání jako příležitosti k hodnocení, koučování a posilování sebedůvěry.
  2. Vůdcové zajišťují, aby lidé měli nejen vizi, ale také, aby touto vizí žili a dýchali.
  3. Vůdcové se dostávají každému pod kůži a vyvolávají v něm pozitivní energii a optimismus.
  4. Vůdcové získávají důvěru otevřeností, průhledností a uznáním.
  5. Vůdcové mají odvahu prosazovat nepopulární opatření. Vůdcové mají intuici.

  6. Vůdcové zkoumají a pronikají do všeho se zvědavostí doprovázenou skepsí. Vůdcové žádají, aby lidé na jejich pobídky odpovídali činy.
  7. Vůdcové podněcují riskování a ponaučení z příkladu.
  8. Vůdcové oslavují.

Jack Welch

Ne každé z uvedených doporučení pro vedení lidí „sedí” každému manažerovi. Je dobré se sebekriticky zamyslete nad tím, proč právě  určité konkrétní doporučení Vám osobně není příliš po chuti. Avšak není právě tato chybějící část další výzvou pro zlepšení vašeho vedení lidí?


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se