Braňte se dostat z lidí to nejlepší

Moderní manažerská literatura a kurzy vedení lidí jsou plné návodů, jak dostat z lidí to nejlepší (getting the best from people). Pokud pomýšlíme na skutečné vedení lidí a dosahování neobyčejných a udržitelných výsledků pak vřele doporučuji na to ani nepomyslet. A vůbec nejlepší je se těmto primitivním kulturním vzorcům velmi usilovně a aktivně bránit.

Dostat z něčeho něco totiž implicitně vymezuje dva objekty a vztah mezi nimi: jeden z nich je ovládaný a druhý je ten, co ten první ovládá. Takový vztahový rámec nutně vede ovládajícího k autoritativnímu až násilnickému stylu chování, v lepším případě pak k manipulaci.

Někdy je to jistě vhodné. Například když potřebujeme vyždímat ze svého auta maximální rychlost, nebo když tlačíme na pilu, abychom se rychleji prokousali na druhou stranu, nebo když chceme z prázdné tuby na zubní pastu vymáčknout ještě ten zbyteček, co v něm ještě je.

Je-li předmětem našeho „dostat z něho to nejlepší” člověk, děláme (v jeho nejlepším zájmu???) totéž: ždímáme, tlačíme, vymáčkáváme. Má to však zcela jiný dopad; dříve, nebo později se ovládaný subjekt, je-li psychicky zdravým, dříve, nebo později něco stane. Vzepře se, nebo uteče, nebo se zblázní. Což není nic, oč opravdový lídr usiluje.

Představa, že v managementu jde o to vyždímat z lidí to nejlepší se zrodila v době, kdy převažovalo mechanické a deterministické myšlení.

Pro shlédnutí videa musíte zapnou javascript ve vašem internetovém prohlížeči.

Na vědomé úrovni dnes sice již víme, že je omylem přenášet zkušenosti a zákony mrtvých těles do života lidí a lidské společnosti, na nevědomé úrovni nám tato představa zůstává relativně pevně zakotvena. Je udržována naší kulturou: manažerskými knihami, manažerskými praktikami a zkušenostmi a, v neposlední řadě, i obsahem našeho manažerského vzdělávání. Stačí se jen podívat, co je toho napsáno na téma „jak dostat z lidí to nejlepší”. Nebo si stačí uvědomit, že v naší západní kultuře je normální, že deset procent pracovníků je v důsledku psychických poruch vyřazeno z pracovního procesu a dalších deset procent je na to horkými kandidáty.

Jsou manažeři, kteří se v násilí na lidech vyžívají. Je jich menšina. Většina manažerů sice také páchá násilí (dostává z lidí to nejlepší), ne však proto, že by se jim to líbilo, ale proto, že to považují za správné a nevidí alternativu.

Nabízím jinou možnost:

Pomáhat lidem, aby byli schopni vydat ze sebe to nejlepší a vytvářet pro to vhodné prostředí.

Obojí je důležité. Prostředí, které působí na člověka i člověk, který působí na prostředí.

Jedinec může být sebeschopnějším, ale pokud nemá pro využité svého potenciálu vhodné prostředí (fyzické i psychologické klima) je výjimkou, že ze to nejlepší, co v něm je, vydá. Podrobně o tom píše Malcom Gladwell v knize Outliers: The Story of Success. Vřele doporučuji si jí přečíst.

Někdy však není limitujícím faktorem prostředí, ale schopnost lidí ze sebe to nejlepší vydat.

Přiznávám, že „pomáhat lidem, aby byli schopni ze sebe vydat to nejlepší a vytvářet pro to vhodné prostředí”, není ani zdaleka tak triviálním jako „dostat z lidí to nejlepší”. Ve skutečnosti to dělá jenom velmi, velmi málo lidí. Nazýváme je opravdovými lídry. A to, co dělají, přináší diametrálně jiné výsledky od těch, kteří jenom dostávají z lidí to nejlepší.

Jedním z prvních kroků k leadershipu je naplno si uvědomit, o co v něm ve své podstatě jde. Hlídat sami sebe, aby člověk náhodou nezačal využívat „temnou stranu síly” a usiloval o ovládání druhých. Stane se, že zvnějšku přijde pokyn, abyste ovládali. A to se určitě stane. Pak závisí jenom a jenom na vaší integritě, zda tento vnější hlas vyslyšíte, nebo zda jej pošlete do háje. Pokud aspirujete na to být opravdovým lídrem, nemůžete si dovolit svoji integritu nabourat. Víte, co máte dělat.

Víte, že se máte aktivně bránit virům, které se snaží infikovat vaši osobnost lídra. Jedním z vírů je přesvědčení o tom, že „v leadershipu jde o to dostat z lidí to nejlepší”.


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se