Občas demonstrujte svoji neschopnost

Každý ví, že lídr je ten, který poskytuje pocit smyslu, účelu a směru, pocit bezpečí a jistoty, že je ten, který se umí vždy rozhodnout, který stále vyzařuje pozitivní energii, atd., atd... Je důležité, aby lidé ve Vás, jako lídra, měli důvěru.

V opravdovém leadershipu je jedna věc ještě důležitější.

Aby lidé měli důvěru v sebe.

Být evidentně neschopný se vypořádat se stávající situací vám v tom pomůže.

Demonstrovat svoji neschopnost má dvě užitečné funkce:

  • lze tak velmi rychle zjistit aktuální stav organizační kultury. V případě, že má zdravé jádro, pak
  • danou organizační kulturu dále posune směrem k leadership kultuře.

V případě, že organizační kultura zdravé jádro nemá, pak v podstatě nic nezkazíte. Maximálně vás vyhodí, což může být velikou úlevou.

Význam pro zjištění stavu organizační kultury

Když vy, jako vedoucí pracovník ztratíte přehled, nebo něco nezvládáte, může se stát, že to lidé uvidí a nabídnou vám, nebo rovnou poskytnou, účinnou pomoc. Skvěle.

Může se také stát, že lidé na tuto situaci nebudou reagovat vůbec nijak. Možná, že si toho vůbec nevšimli. Možná, že jste ztrátu kompetencí sehrál(a) špatně, možná, že jsou lidé ve vašem okolí nevšímaví. Tak jim prostě přímo sdělte, že nevíte, neumíte, ... Nyní vám buď nabídnou pomoc, nebo také ne. V prvním případě to ještě jde. Víte, že jakési zdravé jádro organizační kultury je. Zároveň máte cennou zpětnou vazbu, že se budete muset více zaměřit na zlepšení vnímavosti lidí. Aby pro ně bylo důležité vnímat a aby to také uměli. V případě, že Vám lidé pomoc nenabídnou a reagují podle posledního scénáře, jedná se o katastrofu.

Jsou organizační kultury, ve kterých lidi těší, že se někomu něco nedaří. Zvláště, když se jedná o šéfa. Je nabíledni, že v tomto případě jsou organizační kultura a vedoucí pracovník, který má rozhodující vliv na jejím utváření, hodně, ale opravdu hodně vzdáleni od leadershipu. Pokud je to váš případ, nečtěte dále. Není co zlepšovat. Zcela chybí elementární základy, na kterých lze dále stavět. Vzdejte to, nebo je začněte kopat. Možná však, že vás za provedenou chyby, ztrátu kontroly, z takové firmy rovnou vyhodí. Taky dobře.

Význam pro zlepšení firemní kultury směrem k leadership kultuře

Svojí neschopností se vypořádat se situací dáváte lidem prostor, aby převzali iniciativu. Aby začali přemýšlet a něco dělat. Aby se rozvíjeli jako lídři.

Pokud se rozhodnete, že budete jenom rozvíjet a posilovat image svoji osobní dokonalosti lídra, je docela dobře možné, že se vám to podaří. Že dosáhnete toho, co chcete. Že dostanete to, co vlastně ani nechcete: monoteistickou submisivní kulturu, ve které se ten nahoře může schvátit, ale v podstatě nic zvláštního se neuskutečňuje. Pokud neustále víte, pokud vše a vždy pevně držíte v rukou, dusíte lidi svojí mohutností. Vyrvěte si činění zázraků z rukou a svěřte je lidem!

Poznámky

Nezapomeňte být koherentní a poskytovat nahoru svému šéfu totéž, co očekáváte od lidí pod sebou. Nabídku k pomoci a podpoře, když vnímáte, že věci nejdou shora tak, jak by měly jít.

Stává se, že když lidé převezmou iniciativu, netáhnou to ve směru, ve kterém byste si to představoval(a) Vy. Někdy dokonce vnímáte, že rozhodnutí, které učinili, jsou zcela chybná. Závisí na vaší odvaze, zda i tehdy jim necháte prostor. Ano, je to odvážné, protože konec konců jste za výsledky zodpovědní vy, nikoliv oni. Benefity, kterých lidé dosáhnou špatnými osobními zkušenostmi, však často převyšují krátkodobé ztráty. Nelze se naučit jezdit pořádně na kole bez odřených kolen. Možná však také, že lidé přesto dosáhnou výsledků, nad kterými budete žasnout. Právě proto, že překročili vaše osobní představy.

Pokud máte nad sebou podrobnější dohled a hodláte si nechat věci vymknout z rukou, nebo dokonce učinit chybu, je na místě na to předem upozornit svého šéfa. Vysvětlete, že je to jenom jedna z technik, jak poznat a budovat žádoucí organizační kulturu leadershipu.

Já i ostatní čtenáři oceníme, pokud v komentáři dole napíšete své úspěšné osobní zkušenosti: jak Vám vaše nepodstatné „osobní selhání” pomohlo k tomu podstatnému - k budování žádoucí charakteru lidí, týmu, nebo organizace, nebo dokonce až ke skvělým společným výsledkům.

Těším se!


Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se