Je tu léto, nejlepší čas na osobní bilancování a další nasměrování

Osobní bilanceJe tu léto a s ním i doba, ve které dobíjíme své baterky po vyčerpávajícím prvním pololetí, abychom se připravili na nadcházející podzimní zápřah.

Léto je doba, kdy obnovujeme své fyzické a duševní síly a možná trošku v chvatu pracovního dne opomíjené vztahy k našim blízkým.

Každý má na to svoji osvědčenou metodu: někdo se zcela válí - fyzicky i duševně, jiný je fyzicky poněkud aktivnější, další si vezme spíše knihu.

Je to v pořádku.

Možná až na na to, ...

... že věnovat se důležité obnově svých sil a vztahů k našim blízkým není záležitost jednorázové kampaně, ale pravidelně se opakující činnosti.

Pokud obnovu sebe a vztahových záležitostí berete jako kampaň, myslím, že právě léto, jako doba relativního klidu, je nejlepší čas pro bilancování vlastního života a a jeho jednotlivých složek.

Například si položte otázku, zda jste s tím, co děláte, proč to děláte, kým jste a v jakých vztazích žijete, opravdu spokojeni?

Upřímně se nad všemi čtyřmi body zamyslete. Pokud vaše odpověď nezní 4x ano, pak nemáte svůj život zcela pod kontrolou. Ba naopak - váš život je víceméně řízen vnějšími událostmi. To, že je pak možné dosáhnout kýžené harmonie, vyrovnanosti a štěstí je obtížně představitelné, natož pak uskutečnitelné.

Možná, že se vám uvedený závěr nelíbí.

Abyste svoji případnou nelibost odstranili, můžete udělat tři věci: závěr ignorovat, smířit se s ním, nebo něco začít dělat jinak.

První dvě věci situaci nezmění; změní pouze vaše prožívání reality. Pochopitelně, že existuje reálné nebezpečí, že odložené věci se přihlásí znovu a ještě naléhavěji. Někdy se přihlásí dokonce až tehdy, když už je pozdě bycha honit.

Proaktivní třetí cesta prevence začíná bilancováním a určením toho, co chcete Vy. Vůbec to není, má-li to přinést žádoucí výsledky, triviální záležitost.

Proč tomu tak je?

Protože se to diametrálně liší od racionálního plánování, které je všem důvěrně známo z pracovního či domácího života.

Lidé však, a to zcela pochopitelně, přistupují k určení směru vlastního života tak, jak to znají a umí, tak, jako se to mnohokrát osvědčilo v práci i doma. To však znamená, že v podstatě při tom ignorují hlasy dalších složek jejich osobnosti, které do systémového celku osobnosti zákonitě a neoddělitelně patří. Člověk totiž není tvor pouze racionální. A zdaleka ne všechny své části, svá přání i své tužby si uvědomuje na racionální úrovni. Jako důsledek tohoto přístupu se dostavuje nespokojenost, a to i přes to, že se zamýšlený plán uskutečnit podařilo.

Paradox, že? Nespokojenost s dosažením plánu!

Poznámka: ukazuje se, že uvedené problémy mají právě lidé úspěšní; ti, kteří svých cílů dosahují, ti, kteří naplňují své hodnoty. Ke krizím středního věku a ke krizím osobních hodnot, dochází u úspěšných lidí právě z důvodů špatného nasměrování. Neúspěšní lidé jsou na tom z tohoto pohledu podstatně lépe; myslí si totiž, že když svých předsevzetí nakonec dosáhnou, budou spokojeni.

Paradox je to však jenom zdánlivý. Takový výsledek bylo možné očekávat. Jiný výsledek - spokojenost s dosaženým výsledkem - by byl neobvyklý. Pokud jste někdy direktivně, bez zapojení ostatních, naplánovali nějakou větší akci pro skupinu lidí a po realizaci akce jste dali všem možnost ji otevřeně vyhodnotit, dopadlo to asi podobně. Znáte to: člověk se nemůže (direktivním plánováním) zavděčit všem.

Výslednému rozčarování a nespokojenosti s tím, co od života dostáváte, lze předejít. Tak, že při samotném určování toho, co chcete, zohledníte všechny složky vaší osobnosti a nikoliv pouze jednu jedinou.

Pro účely osobního nasměrování mám k dispozici dobrou a osvědčenou metodiku. Nabízím Vám ji ve speciální akci na letní měsíce, a to hned ve dvou variantách. V základní, kde je cílem metodiku pouze použít a v rozšířené, kde se navíc metodiku naučíte.

Osobní nasměrování - základní varianta

Cíl: vytvořit osobní nasměrování.

Určeno pro: osobní použití.

Rozsah: celkem 6 hodin ve 4 sezeních po 90 minutách.

Obsah: bilance současného stavu, vytvoření osobní vize, identifikace osobních (realizačních) rolí, pokyny pro vlastní realizaci.

Cena: 8.400,- Kč

Speciální akce: v průběhu července a srpna 2007, zaplatíte 7.000,- Kč namísto standardních 8.400,- Kč.

Osobní nasměrování - rozšířená varianta

Cíl: naučit se metodice osobního nasměrování a aplikovat ji na sobě.

Určeno pro: manažery, kteří také chtějí koučovat své podřízené.

Rozsah: celkem 10 hodin v 5 sezeních po 120 minutách..

Obsah: jako v základní variantě + teoretické pozadí + praktické rady pro používání.

Cena: 17.000,- Kč

Speciální akce: v průběhu července a srpna 2007, zaplatíte 15.000,- Kč namísto standardních 17.000,- Kč.

Nenabízím žádné zázraky. Nabízím výrazné zkrácení toho, na co byste - po studiu desítek knih, absolvování různých kurzů, po mnoha osobních zkušenostech z práce s lidmi a se sebou - přišli sami. Nabízím seriózní a osvědčený základ pro vaši další stavbu.

Úsporu 1.400,-/2.000,- Kč, kterou v letní akci získáte, nepovažuji vzhledem k ostatním věcem, které získáte, ani za rozhodující, ani za nijak zvlášť výraznou. Ale každá kapka je dobrá, že?

Léto je k osobnímu bilancování a dalšími nasměrování ideální příležitostí. Využijte ji!

{jumi [includes/jumies/chrono/obj_sluzby_0.php]}

Za účelem lepšího uživatelského komfortu, analýz návštěvnosti a čtenosti článků používá Vedeme.cz soubory cookies, které se uloží do vašeho zařízení.

Ještě nemáte účet uživatele? Vytvořit účet

Přihlásit se